Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsveç'i sallayacak Türk kitabı

19.11.2010 01:38
Türkçede, 'Hızlı yaşa, genç öl. Cesedin yakışıklı olsun!' gibi deyimlerle, uzun konuları kısaltarak anlatmakta usta olan yurdum insanına, İsveç'ten rakip geldi. 'Türk gibi düşün, başarılı ol!'

ATİLA ALTNTAS/STOCKHOLM
İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşayan Türk kökenli iş adamı Kadim Akca'nın hayatının konu alındığı, Tänk som en Turk’ Om du vill lyckas i Sverige” (İsveç’te başarılı olmak istiyorsan Türk gibi Düşün!) Romanının tanıtımı, basınında katıldığı bir kokteylle yapıldı.

17 yaşında ismini bile yazmakta zorlanan ve öğretmeni tarafından’’Senden bir şey olmaz oğlum!’ diyerek İsveç’e gönderilen, İş adamı Kadir Akca’nın hayatını konu alan,’’İsveç’te başarılı olmak istiyorsan, Türk gibi düşün! ‘Tänk som en Turk’ Romanı İsveç kitap piyasasına hızlı bir giriş yaptı.

ZORLUKLARLA GEÇEN BİR HAYAT

İsveç’e ilk geldiğinde aç ve susuz bir şekilde sokaklarda yattı, dil bilmemesine rağmen hayata sımsıkı sarıldı. Zorluklara göğüs gerdi. Şimdilerde ise birçok şirkete hükmeden, Holding sahibi Mersinli bir Türkün, başarı hikâyesinin konu edildiği Roman, İsveç’te büyük ses getirdi.

1970 yılında 17 yaşında iken, Teyzesinin ziyareti için Mersin’den İsveç’e gelen Kadim Akca, bir- kaç saat sonra teyzesi ile anlaşamayacağını anlar ve evi terk eder. Beş parasızı aç ve susuz bir şekilde parklarda yatmaya başlar. Öyle zordadır ki, gece olmaması için Allah’a dua eder. Bu arada Mersin’den babasından dönüp gelmesi için bir mesaj alsa da, kesinlikle geri dönmek aklının ucundan bile geçmez. Çünkü her türlü zorluğa rağmen o büyük düşünüyordur.

Bir gün bir kızla tanışır ve durumunu izah eder. Kız kendisine acır ve ailesi ile yaşaması için evine davet eder. 2, 5 ay bir İsveçli ailenin yanında kalan ve onların ev ve bahçe işlerini yapan gözü pek iş adamı, İsveç’te ilk iş hayatına bu şekilde adım atar. Bundan sonrada Hayat merdivenlerini hızlı ve başaralı bir şekilde çıkarak bu günlere gelir.

'KÜLTÜRÜNÜZE SAHİP ÇIKIN!'

İşte bu başarı öyküsünün anlatıldığı Kitabın tanıtımı Stockholm’de İsveç ve Türk medyasına verilen bir kokteylle yapıldı.

Her iki ülkenin basınının yoğun ilgi gösterdiği tanıtım kokteylinde bir konuşma yapan Türk Kökenli iş adamı Kadim Akca, Kitabın yazımında kendisine yardımcı olan İsveçli yazar Antonıa Stackelberg’e çok teşekkür etti.

Kitabın yarısının kendi hayatını yansıttığını belirten Kadim Akca, Tüm zorluklara rağmen İsveç’te başarılı olmasının sırrını, Türk kültürünü unutmadan hayatına yansıtmasına bağladı.

Çektiği zorlukları gülerek anlatan ve kitabın içeriğinden bahseden Türk kökenli iş adamı, ‘’İsveçli gibi dürüst ve düzenli olacaksın ama İsveçli gibi suskun olmayacaksın. Türk susmaz, yanlışta olsa sorgular, tartışır. İsveçli gibi cimride değildir. Bu iki kriter birleştirdiğin zaman otomatikman başarı gelir. Bizde bu kitapta bunu yansıtmaya çalıştık.’’ diye konuştu.

KİTAP TÜRKÇEYE DE ÇEVİRTİLECEK

Kitabının Türkçeye çevirtileceğinin de müjdesini veren iş adamı Kadir Akca, Kitapta herkesin yararlanabileceği tecrübemle sabit 17 metot var. Özellikle iş adamlarının bu metotlardan faydalanmasını tavsiye ederim’’ diye konuştu.

Kitap piyasaya çıkmadan önce, İsveç görsel basınında büyük bir ilgi gördüğüne değinen, Kadim Akca, eskiden 6-7 mail alıyordum kitabın adı duyulmaya başladıktan sonra günde 1000 mail almaya başladım. Şu anda ilk baskı 3500 olarak düşündük ama kitaba büyük bir ilgi var.’’ Şeklinde konuştu.

Romanın satışından elde edilecek paranın tümünü, İsveç Genç İş adamları Derneğine bağışladığını belirten Kadim Akca, Ronamda geçen çocukluk arkadaşı Cumalı ile Mersin'de yaşarken kendisine,'' Senden bir şey olmaz oğlum!’’ diyen öğretmenine kitabından,  birer tane hediye olarak gönderdiğini ifade etti
 

017.20101118224324..jpg

010.20101118224350..jpg

005.20101118224420..jpg

019.20101118224459..jpg

Bu haber toplam 5654 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri