Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsveç'in göbeğinde Türk şovu

13.11.2010 00:09
İsveç'in başkenti Stockholm'de AB Komisyonu temsilciliği aday ülkelerin, İsveç kamuoyuna tanıtımı içeren bir program düzenlendi.

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

AB’nin aday ülkelere yönelik İlerleme Raporları 9 Kasım’da yayınlanmasından sonra, buna bağlı olarak hazırlanan program’da Türkiye'nin Stockholm büyükelçiliğince hazırlanan ve Türkiye'yi tanıtan görüntüler bir standa yerleştirilen ekranda gösterildi.

Stockholm Merkez Tren istasyonunda gerçekleşen tanıtım programında, Canlı müzik ve sanatçı eşliğinde Türk müziğinden örnekler sunuldu. 1 saat süren gösterileri Türklerin yanı sıra, İstasyona gelen İsveçliler ilgi ile izledi. Tanıtım standında ayrıca gösterileri izleyen ziyaretçilere, Türkiye hakkında çeşitli sorular yönetildi. Sorulara en fazla doğru yanıtı veren yarışmacıya THY’ dan, Türkiye’ye gidiş- dönüş bileti hediye edildi.

İSVEÇ KAMUOYUNDAN BÜYÜK DESTEK

İsveç kamuoyunun da, Türkiye’nin AB üyeliği için önemli bir destek olduğunu vurgulayan, Türkiye’nin İsveç Büyükelçisi Zegün Korutürk, Stockholm’de ki, bu büyük tren istasyonunda, AB üyeliği doğrultusunda, ikinci kez Türkiye’nin tanıtımı yapılıyor. Yolculuk yapacak insanların oluşturduğu bu kalabalık ortamda, Türkiye’nin tanıtımını çok isabetli bir karar olarak görüyorum. Geçen sene Mayıs ayındaki AB gününde yapılan tanıtımda, buraya bir folklor gurubu ve davul getirmiştik ve çok dikkat çekmişti. Bu sene bunu gerçekleştiremedik. Çünkü bazı şikâyetler aldık. Geçen seneki etkinlikte, davulun sesinden, yolcuların bazıları anons sesini duymamışlar ve Trenlerini kaçırmışlar. Bu nedenle biraz daha farklı bir organizasyon hazırladık. Türk müziğinden esintiler ve Türk mutfağından bazı yiyecek çeşitleri sunmaya çalıştık. Özellikle darbuka şov, insanların dikkatini çekti ve kalabalığı yoğunlaştırdı.

‘’BÜYÜKELÇİNİN KENDİ GÖRÜŞLERİ’’
Bir basın mensubunun Avusturya’da görev yapan Türk büyükelçisinin, iki ülke arasında kısa süreli gerginliğe neden olan açıklamaları hakkında ne diyorsunuz? Sorusuna, ‘’Bu konu hakkında gerekli cevabı sayın dışişleri bakanımız verdi’ diyen Stockholm büyükelçisi Korutürk, ‘’ Mülakatın başında sayın büyükelçiye ‘diplomatik mi? Yoksa samimi bir şekilde mi? Konuşalım’ diye soruluyor. Büyükelçi, ‘Samimi bir şekilde söyleşi yapalım’ diyor. Büyükelçi kisvesinde değil de, normal Avusturya’da yaşayan bir vatandaş gibi gördüklerini değerlendiriyor. Sıkıntılar bu şekilde algılanırsa, karşı tarafta bunu daha normal algılamasını sağlar. Sayın büyükelçinin dile getirdiği sıkıntılar, burada da karşımıza çıkıyor. Bu konuda dışişleri bakanımız, Sayın Davutoğlu gerekli açıklamayı yaptı’’ şeklinde konuştu.
 

043.jpg

011.20101112201427..jpg

017.20101112201451..jpg

020.20101112201507..jpg

024.20101112201526..jpg

037.20101112201549..jpg

Bu haber toplam 1130 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri