Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsveç'te başörtüsü serbest mi?

07 Haziran 2008 / 06:09
Anayasa Mahkemesi 367'de olduğu gibi,' başörtüsü' kararında da büyük bir skandala imza attı.

Atila ALTUNTAŞ/İSVEÇ

HABERNAME ÖZEL HABER

Anayasa Mahkemesi 367 de olduğu gibi,' başörtüsü' kararında da büyük bir skandala imza attı. Bu karar; siyasi olmaktan da çıktı, bana göre Anayasa Mahkemesi taraf olmuştur. Bir taraf da millet var, bir tarafta da kendini bu ülke'nin asıl sahibi sanan elit bürokratlar.


”Ormancının bir tanesi alış veriş yapmak için pazara çıkar. Gözüne, sapı meşe ağacı olan güzel bir balta erişir. Hemen baltayı satın alıp ağaç kesmek için, ormanın yolunu tutar. Ormana varınca karşısına büyük, görkemli bir meşe ağacı çıkar. Ağacı kesmeye karar verir, süratli bir şekilde baltayı ağacın köküne indirir. Birden bire, ağaçtan gürültülü bir ses duyulur.' Ah'! Ormancı; 'balta darbesinin sana bu kadar acı vereceğini bilseydim seni kesmeye yeltenmezdim' der. Ağaç;' Hayır! Acıdığı için ah çekmedim, elinde tuttuğun balta'nın sapı bir zamanlar benim gövdemde güzel bir daldı, özenle büyüttüğüm bu dal, balta sapı olmuş beni kesiyor”.

Maalesef! Bu milletin, parasıyla, bu milletin okullarında okumuş, şu anda da millettin ödediği vergilerle, yüksek maaş alan Anayasa Mahkemesi üyeleri, hem hukuk'a, hem de milletin iradesine balta indirirken, vicdanları sızlamadı.

Avrupa'da da hukuk var. Yaşadığım ülke İsveç dünya'nın en adaletli hukuk devleti, böyle durumlarda buralarda hukuk nasıl bir karar veriyor? Mesela! İsveç'te başörtüsü; kamu alanında, askeriyede, polis teşkilatında serbest. Bütün okullarda (ilk ve orta dereceli) olmak üzere serbest. Hatta; Bir çok okulda Müslüman öğrenciler için mescit bile var.

Buna rağmen 6 ay kadar önce, İsveç'in iki ayrı mahkemesi, kendilerine intikal eden 2 tane başörtüsü olayında hukuk'un üstünlüğü doğrultusunda karar verdi. Olayın ilki, İsveç'in 2. Büyük şehri olan Göteborg'da meydana geldi.

'İki tane kapalı bayan çocuklarını belediye'nin kapalı yüzme havuzuna götürür, havuz yetkilileri, bayanların kılık kıyafetleri, havuz yönetmeliğine uymadığı için, onları içeri almaz ' Bu hareket karşısında, çok üzülen bayanlar, olayı yargıya taşır.'

Basına yansıyan, mahkeme kararı: 'Dini inançlarından dolayı, farklı giyinen hiç kimsenin kamudan hizmet alması engellenemez, şahısların onurları kırıldığı içinde, belediye tarafından 5 bin dolar tazminat ödenmesine hüküm verildi.'

Diğer ikinci olayda İsveç'in 3. Büyük şehri olan Malmö'de meydana geldi. 'Bir bayan peçeli başörtüsü taktığı için, özel bir şirkete ait halk otobüsüne, şöför tarafından alınmadığı gerekçesiyle, rencide olan bayan, olayı mahkemeye taşıdı.

Mahkeme olayı 'Bireysel, hak, özgürlükler açısından değerlendirip, bayan lehine bir karar aldı. Özel otobüs şirketini de, bayana 4 bin dolar tazminat ödemeye mahkum etti. Otobüs şirket müdürü hem kamuoyundan özür diledi, hem de şöför'ü iş den çıkardıklarını kamuoyuna açıkladı.

Fazla söze gerek yok bu adamlarda da hukuk var


Kaynak:
Bu haber toplam 2108 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri