Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsveç'ten İsraile sert tepki

31.05.2010 13:19
İçinde İsveç Türk asıllı Mehmet Kaplan'ın da bulunduğu yardım filosuna İsrail komondoları tarafından yapılan saldırıya İsveç'ten de sert tepki geldi...

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM

Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım’ sloganıyla yola çıkan aralarında yabancı parlamenterlerin ve İsveç yeşiller-çevre partisi Türk asıllı milletvekili Mehmet Kaplan’ın da bulunduğu geminin saldırıya uğramasından sonra İsveç büyük tepki gösterdi.

En son Mehmet Kaplan dün gece saat 4.30’da yakınlarını telefonla arayıp, "yanımızdaki yük gemisine girdiler, şimdide bizimkine girmeye calisiyorlar’2 diye bir açıklama yaptıktan sonra irtibat kesildi ve hala ulaşılamıyor.

SERGELSTORG’DE BU GÜN SAAT 18:00 PROTESTO

İsrail askerlerinin Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği saldırının ardından, Stockholm’ün protesto alanı olan SERGELSTORG’de bu gün saat 18:00’de protesto gösterisi yapılacaktır.

İSVEÇ DIŞİŞLERİ DEVEREDE

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de olayda tam olarak neler yaşandığını hızlı bir şekilde ortaya koyulması gerektiğini söyledi. İsveç radyosuna konuşan Bildt, olaylardan dolayı endişeli olduğunu açıklarken, 'Tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz' dedi.

Açıklama için İsrail Büyükelçisi'ni dışişleri bakanlığına çağırdıklarını kaydeden Bildt, ayrıca Avrupa Birliği'nin net bir mesaj vermesi için AB Dış Politika şefi Catherien Ashton ile sürekli irtibat halinde olduklarını kaydetti.

İsveç Dışişleri Bakanı, netlik kazanması gereken konunun olayın uluslar arası sularda mı yoksa İsrail sularında mı gerçekleştiğinin olduğunu söyledi. Bildt, 'Bu çok ciddi bir durum, ciddi sonuçları olacaktır. Bu yüzden gerçeklerin netleştirilmesi çok önemli' dedi.

Bu haber toplam 1606 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri