Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşverene İşarayana Kolaylık

11 Haziran 2008 / 12:14
Türkiye İş Kurumu (İŞ-KUR), gereksiz kırtasiye giderlerinin önüne geçmek, iş arayanlarla işçi arayanların zaman kaybını önlemek amacıyla e-istihdam dönemi başlattı.
Geçen hafta hayata geçen sistem sayesinde iş başvurusuna gelen kişiler, artık internet üzerinden girişlerini yapabilecek. İŞ-KUR'un, www.işkur.gov.tr adresine üye olunmasının ardından iş arayanlar, buradan tüm detayları öğrenebilecek. İŞ-KUR bu uygulama ile kurum önlerindeki yığılmalara son verecek.

İŞ-KUR Kayseri Müdürü Rıfat Çetinkaya, kurumlarında artık e-istihdam dönemi başladığını söyledi. Çetinkaya, "Uygulamaya konulmuş olan bu sistem gereksiz kırtasiyeye, koşuşturmalara, sıraya girmelere, aracılara gerek bırakmayan bir şekilde çağdaş uygulamadır" diye konuştu.

Rıfat Çetinkaya, iş arayanların internet üzerinden kuruma kayıt yaptırılabileceğini duyurdu. Çetinkaya, "İş arayanlar Türkiye genelinde uygun işleri takip edip başvuru yapabilecek. İşsizlik ödeneği, iş kaybı tazminatı, ücret garanti fonu, kısa çalışma ödeneği başvurularını yapabilecek. Ayrıca, İşverenden veya İŞ-KUR tarafından yapılan duyurulara cep telefonlarına veya e-posta adreslerine gönderilen mesajlar sayesinde anında ulaşabilecek" diye konuştu.

E-istihdam sisteminin işverene de kolaylık sağladığını ifade eden Çetinkaya, işverenlerin de internet üzerinde eleman talebinde bulunabileceğini ifade etti. Çetinkaya, "İşveren aylık işgücü çizelgesini doldurabilecek. İşyeri ile ilgili bilgilerini güncelleyebilecek. Ayrıca, internet üzerinde davet yapabilecek ve görüşme sonuçlarını duyurabilecek" açıklamasında bulundu.
Kaynak:
Bu haber toplam 896 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri