Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsviçre'den Sonra Üç Avrupa ülkesi Daha Referandum İstiyor

01.12.2009 06:14
Geçtiğimiz gün yapılan referandumla 'Minareye hayır' diyen İsviçre, bazı Avrupa ülkelerini de hareketlendirdi. Hatta İtalya'da ırkçı partiler daha da ileri giderek İtalyan bayrağına haç işareti için refarandum istiyor..

 

İsviçre'nin minare kararından sonra Hollanda, Danimarka ve İtalya'daki sağ görüşlü partiler aynı konuyu referanduma taşıma isteklerini belirtti.

 Hollanda'daki aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders hükümetten aynı yönde bir referandum isteyeceklerini belirtti ve İsviçre'yi referandumdan çıkan "çok iyi sonuç" için tebrik etti. Hükümet partileri Sosyal Demokratlar ve Hıristiyan Demokratlar ise Wilders'in referandum önerisini hemen reddetti. Wilders'in partisi son yıllarda İslam düşmanı ifadeleriyle kamuoyundan çok büyük tepkiler aldı. Parti, ülkede yeni camilerin yapılmasını da durdurmak istiyor.

 Danimarka Halk Partisi'nin lideri Pia Kjaersgaard dün İsviçre'nin kararını destekledi ve "İnsanların istedikleri konuda karar verme yeteneklerinin olduğu bir ülkede yaşamak çok güzel" dedi.

İTALYAN BAYRAĞINA HAÇ

 İtalya'da Kuzey Ligi Partisi'nin gazetesi Padania İsviçre'deki yasaklamanın İtalya'da da uygulanması için çağrıda bulundu; eski Adalet Bakanı Castelli, İtalyan bayrağına haç işareti konulmasını talep etti. (Sabah)

Bu haber toplam 1812 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri