Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ölü sayısı yükseliyor

07.04.2009 02:22
İtalya, Türkiye'yi yasa boğan 17 Ağustos'un provasını yaşadı. Gelen görüntüler ürkütücü. Ölü sayısı ise artıyor.
İtalya'da, 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.Bölgeden gelen haberlere göre depremde ölü sayısı 150'yi buldu. Binalar yıkıldı. Can kaybı sayısının artmasından endişe ediliyor.

Türkiye saati ile 04.30 civarında meydana gelen deprem, başkent Roma da dahil olmak üzere, İtalya'nın orta kesimlerinde hissedildi. İtalyan sivil savunma yetkilileri, depremin merkez üssünü Abruzzo bölgesindeki L'Aquila kenti, büyüklüğünü ise 5.8 olarak açıkladı. L'Aquila kentinde binalarda çatlaklar oluştuğu ve halkın sokaklarda olduğu belirtildi.

İtalyan Sivil Savunma Departmanı Başkanı Guido Bertolaso, depremin ardından icra kurulunu toplantıya çağırdı.

ÖLÜ SAYISI 150'Yİ AŞTI

Gelen son bilgilere göre şu ana kadar ölenlerin sayısı 90'ı aştı. İtalya Ulusal Jeofizik Kurumu depremin büyüklüğünü 5,8 olarak verirken, Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi büyüklüğü 6,3 olarak açıklamıştı. İtalya’da 1980 yılında meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki depremde 2 bin 735 kişi hayatını kaybetmişti.

BERLUSCONI: 50’DEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ, 1500 YARALI VAR

Resmi İtalyan ajansı, kurtarma görevlilerine dayandırdığı haberinde, depremde ölenlerin sayısını 150 olarak açıklarken İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, “Kimsenin kendi kaderine bırakılamayacağını” söyledi.
Berlusoni, 16 bin ila 20 bin kişinin barınabileceği bir çadır kentinin kurulmakta olduğunu ve bunun akşama hazır olabileceğini duyurdu.

“DEPREM, BAZI KENTLERİN HEMEN HEMEN TAMAMINI YIKTI”

İtalya’da meydana gelen ve 90'dan fazla insanın öldüğü depremin, bazı kentlerin hemen hemen tamamını yıktığı bildirildi. İtalya parlamentosunun alt kanadının başkanı Gianfranco Fini, dün gece Roma’ya 90 kilometre uzaklıktaki L’Aquila’da meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin, bazı kentlerin hemen hemen tamamının yıkılmasına neden olduğunu söyledi.
Fini, deprem nedeniyle yaklaşık 15 bin binanın kullanılamaz hale geldiğini kaydetti. İtalya’daki depremden sonra 50 bin kişinin evsiz kaldığı sanılıyor.Bu haber toplam 912 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri