Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İtalya'dan AB'ye tepki

16.02.2010 21:54
İtalya Dışişleri Bakanı Frattini, Türkiye'ye yıllardır tam üyelikten söz etmiş bir Avrupa Birliği'nin şimdi tam tersine bir yaklaşım sergilemesine, "Türkiye Müslüman diye AB olarak fikir değiştirmemiz doğru olmaz" dedi.

İtalyan haber ajansı Ansa'nın haberine göre Frattini, bugün Paris'te Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde verdiği konferansta, öğrencilerden gelen bir soru üzerine Türkiye'nin AB üyeliği konusuna da değindi.

Türkiye'nin üyeliğine Paris'in aksine Roma'nın neden olumlu yaklaştığına ilişkin bir sorunun Frattini tarafından, "Türkiye'nin üyeliği 16 yıldır bahsettiğimiz bir konudur. Avrupa'ya girmesi için kurallarını değiştirtmiş olduğumuz Türkiye hakkında şimdi tutup görüş değiştiremeyiz" diye yanıtlandığı belirtildi.

Frattini, Türkiye'nin stratejik önemine de işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

"Gürcistan, Ermenistan ve Karadeniz ülkelerinin bulunduğu Kafkaslar gibi kilit önem taşıyan bir bölgedeki siyasi mevcudiyetini unutmamalıyız. Türkiye, İsrail'le ilişkileri olan yegane İslam ülkesidir. Türkiye, Avrupa açısından Afganistan, İran ve Irak gibi kilit ülkelerin güvenliği bakımından önemli bir siyasi ağırlığa sahiptir".

İtalya Dışişleri Bakanı Frattini, Türkiye'yi dini ve kültürel kimliği nedeniyle dışlamanın doğru olmayacağına işaretle, "Yeryüzünde 1,3 milyar Müslüman var. 'Avrupa Hristiyandır, siz ise Müslümansınız' türünden bir gerekçeyle, onlara kapıları kapatmamız asla doğru olmaz" diye konuştu.

AA

Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri