Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İtalya'daki PKK kampına şok baskın

26.02.2010 22:08
PKK, kandili bırakıp İtalya'da şahane bir kamp kurmuşlar. İddiaya göre polis yakalamasa Türkiye'yi vuracaklardı!

 

İtalya'da PKK'ya karşı düzenlenen operasyonda Pisa kentinde 4 zanlı savcılık emriyle tutuklandı, etnik kimlikleri Kürt olarak tanımlanan toplam 76 kişinin ise kimlik tespit çalışması için gözaltına alındığı açıklandı.

Pisa Emniyet Müdürü Raffaele Micillo, kampa sabah TSİ 06.00'da düzenlenen baskına toplam 150 polisin katıldığını belirterek, ''Polis olarak tam anlamıyla askeri bir operasyon yaptık. Turizm tesisine üç patikadan ulaşılabiliyordu. Bu nedenle güvenlik birimlerimiz tesise ancak gece vakti ve de yaya olarak ulaşmak zorunda kaldılar. Kampta Türkiye'deki hedefleri vurmak için eğitim veriliyordu'' dedi.

KAMPTA YETİŞTİRİLİYORLAR

Micillo, Pisa yakınlarındaki Tenuta Quarrata beldesindeki kampta, 16'sı kadın olmak üzere toplam 69 kişinin yakalandığını belirtti.

Micillo, bölgede bir kebapçı dükkanın da aralarında bulunduğu bazı mekanlara düzenlenen baskınlarda kimlik tespiti amacıyla gözaltına alınanların toplam sayısını 76 olarak açıkladı.

Emniyet Müdürü Micillo, kampta yakalanan kişiler arasında ''Eylem'' kod adlı 26 yaşındaki Gülistan Hasan Anar adlı bir kız önderliğinde siyasi propaganda yapılmakta olduğunu bildirerek, ''Kamptaki faaliyetler, Türkiye'deki sivil ve askeri hedeflere yönelik saldırılar hazırlamaya yönelikti. Kampta silah ele geçirememiş olmamıza karşın, bu işin içinde silah olmadığı anlamına gelmez. Zira büyük bir tesis olduğu için silahlar gizlenmiş de olabilir'' diye konuştu.

MÜFETTİŞLERİ BİLE VAR

''Eylem'' kod adlı genç kızın, kamptaki çalışmaları denetlemek üzere İtalya'ya 2009'un Aralık ayında geldiği ifade edildi.

Emniyet Müdürü Micillo, kamptaki faaliyetleri, ''fiziki aktivite, ideolojik eğitim, savaş teknikleri'' olarak sıraladı.

Örgütün katılımcılara kamp boyunca cep telefonu kullanmayı yasakladığına dikkati çeken yetkililer, kampta 20 cep telefonu ve 5 bin avro nakit para ele geçirildiğini belirttiler.

Emniyet Müdürü Micillo, kampta yakalanan kişilerin, baskın ve kimlik tespiti için gözaltına alınma esnasında hep bir ağızdan Kürtçe marşlar söylediğini kaydetti.

İtalya'da Venedik Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla Pisa da dahil olmak üzere muhtelif kentlerde düzenlenen operasyonlarda, 10'u Türk, 1'i İtalyan toplam 11 zanlı PKK'ya üye toplamak, kaynak ve lojistik destek sağlamak suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Andrea Orlando adlı 41 yaşındaki İtalyan zanlının evinde, çok sayıda sahte İtalyan ve Fransız kimlik belgesi, kimyasal test malzemeleri, patlayıcı imalatı ve elektrik tesisatı yapımına dair kitapçıklar, asit ve kimyasal maddeler ve PKK'ya ait çok sayıda propaganda malzemesi de ele geçirilmişti.

Bu haber toplam 2264 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri