Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İtalya'da İmamlara Baskı!

11 Temmuz 2008 / 11:57
İtalya yönetimi, ülkede yaşayan imamlara "ya İsrail'i tanıyın, ya da görevinizi bırakın" baskısı uyguluyor.
İtalya yoğun eleştirilere hedef olduğu çingenelerin parmak izlerini alma uygulamasından sonra şimdi de ülkede yaşayan Müslümanlara yeni dayatmalar getiriyor.

İtalya ayrımcı uygulamalarına yeni birini daha ekledi. İsrail'i tanımadıkları takdirde cami imamlarının görevi terk etmesi şeklinde önlemler alabileceklerini söyledi.

Avrupa İşleri Bakanı Andrea Rochi cami liderlerinin İsrail'i tanımak zorunda olduklarını iddia etti.

İl Tempo haber ajansıyla yaptığı röportajda bir adım daha ileri giderek "İsrail'i tanımayan imamların görevlerini terk etmeleri için güç kullanmak zorundayız" dedi.

İtalya bu uygulamasından önce Avrupa Parlementosu'nun durdurma emrini de gözardı ederek çingenelerin parmak izlerini almayı kesmediği için eleştiriliyordu.

Dünya üzerindeki pek çok Müslüman, uzun zamandır Filistinlilerin yaşadığı topraklar üstünde BM'nin başka bir devletin kurulması iznini vermeye yetkisi olmadığı için İsrail'i tanımıyor.

İtalya daha önce de, ülkede bulunan tüm camileri hükümete bağlı bir federasyona bağlamaya çalışmıştı. Kilisenin özgür olduğu İtalya'da, bu hareket, Müslümanlar tarafından sert bir şekilde eleştirilmesine rağmen, hükümet, bu konuda hala bir şeyler yapma gayreti içerisinde bulunuyor.

Bu haber toplam 850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri