Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İTO'dan katkı payına tepki

08 Eylül 2008 / 09:56
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, katkı payının yüzde 30 ile sınırlandırılmasının ciddi sıkıntılara sebep olduğunu bildirdi
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, 1 Temmuz'da yayınlanan genelge ile özel hastanelerin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) mensuplarının tedavileri karşılığında alacakları katkı payının yüzde 30 ile sınırlandırılmasının ciddi sıkıntılara sebep olduğunu bildirdi.

Yalçıntaş, yüzde 30 katkı payı ile vatandaşların sağlık hizmetlerine daha ucuz yoldan ulaşmasının hedeflendiğini, ancak son dönemde çok büyük yatırımlar yapan ve binlerce kişiye istihdam sağlayan özel sağlık sektörü yatırımlarının söz konusu oranla bu işin altında kalkamayacağını vurguladı. Yalçıntaş, “Özel hastanelerin maliyetleri, yatırım kapasiteleri ile bulundurdukları tıbbi cihazlar dikkate alınarak fiyat belirlenmesi daha doğru olacaktır” dedi.

“Son genelge hizmete gölge düşürdü”

Hükümetin sağlıkta ilaçların her eczaneden alınması, kamu hastanelerinin birleştirilmesi gibi devrim niteliğinde uygulamalar yaptığını, 2004'ten bu yana da SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı mensuplarının özel sağlık kuruluşlarından hizmet aldığını hatırlatan Yalçıntaş, son genelge ile bu hizmetlere gölge düştüğünü kaydetti. asha'nın haberine göre Murat Yalçıntaş, “SGK devlet hastaneleri için geçerli ücret tarifelerini özel hastanelere uygulamış ve hastalardan alınan farkı yüzde 30'la sınırlandırmıştır. Bu tarihten itibaren sağlıkta tartışma yaşanmaya başlanmıştır. Nitekim birçok büyük hastane SGK mensuplarına hizmet vermeyi durdurmuştur” değerlendirmesini yaptı.

“Layıkıyla hizmet yapabilmeleri güç”

SGK tarifesinin gerçekte kamu hastaneleri için çıkarıldığını belirten İTO Başkanı Yalçıntaş, devlet hastanelerinin doktor, personel maaşı, bina ve ekipman yatırımlarını genel bütçeden almalarına karşın, özel hastanelerin tüm yatırımlarını kendi imkanlarıyla yaptıklarını vurguladı. Yalçıntaş, son uygulamadaki fiyat tarifesine de değinerek, şunları söyledi:

“Poliklinik muayene ücreti 15.5 YTL olarak uygulanıyor. Bunun gibi birçok teşhis ve tedavi fiyatları da günümüz şartlarıyla örtüşmüyor. Öte yandan, tedavi ücretlerini SGK'den 90 günde alabilen özel sağlık kuruluşlarının layıkıyla hizmet vermesine imkan yoktur.”

Bu haber toplam 824 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri