Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İyi Türk kahvesi pişirmenin püf noktaları

15 Eylül 2008 / 17:31
Ramazan'da iftar sofralarına keyif katan Türk kahvesini herkes iyi hazırlayamıyor. Oysa iftardan sonra Türk Kahvesi ilaç gibi gelir. İşte iyi kahve hazırlama formülü.

Dosyada uzmanlar, Türk kahvesi için “Diğer kahvelerine göre, daha kıvamlı, yumuşak ve aromatiktir” dedi. Geçmişte mangal külünde bakır cezveyle pişirilen kahvenin lezzetli olması için uzmanlar şu tarifi veriyor:

Suyu önce için
“İçme suyunu fincanla ölçerek cezveye koyunuz. Mümkün olduğunca az kişilik yapmaya çalışınız. Hatta kişi başına her seferinde ayrı ayrı bir fincanlık pişirme tercih edilmeli. Eskiden iyi kahve yapan yerlerde kahve cezvede değil çinko fincanda pişirilir ve pişirildiği fincanda servis edilirdi.

Ölçü

Her fincan için iki çay kaşığı kahve, iki çay kaşığı şeker (arzuya göre) ilave ediniz. Kısık ateşte kahve ve şekeri iyice karıştırınız. Bir süre sonra kabaran köpüğü fincanlara pay ediniz.

Kalan kahveyi bir taşım daha pişiriniz ve fincanlara yavaş yavaş dökünüz. Kahveden önce içilen su, ağzı kahve lezzetine hazırlar.

Kahvenin yanında çifte kavrulmuş lokum ikram edilir. Lokum kahve fincanı yarıdayken yenilir.

Kahve birkaç yudumda ve yavaş içilir. Bittikten sonra telvesinden birazcık ağza alınır ve damakta yayılır. Daha sonra bir yudum su ile kahve içimi tamamlanır.

Kaynak:
Bu haber toplam 2146 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri