Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2. cumhuriyet mitingi sönüktü

22.06.2009 05:03
17 Mayıs'ta Ankara'da yapılan Ergenekon mitinginin ardından, bir miting de bugün İzmir'de yapıldı.
İzmir'in Alsancak semti Gündoğdu Meydanı'nda "Cumhuriyet Mitingi" düzenlendi. Çevre il ve ilçelerden gelenlerle birlikte mitinge yaklaşık 7 bin kişi katıldı. Miting, çeşitli marşların okunmasıyla başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından miting alanını dolduran kalabalık çeşitli sloganlar attı.

Miting Düzenleme Kurulu adına konuşan Erdoğan Özer, Amasya Tamimi'nin 90. yıldönümünün kutlandığını hatırlatarak, "Amasya Tamimi, emperyalizme karşı bir meydan okumadır. Ekonomik kriz teğet geçecek dediler. Bir kısım insanları teğet geçmiş olabilir ama Türk milletini delerek geçmiştir. Buna ilişkin olarak tepkimizi göstermeye geldik. Ülkemizin bir bölümünde emperyalistlerin desteklediği bir bölücü hareket tehlikesi var, buna karşı tepkimizi göstermeye geldik" dedi.

Mitinge katılan ressam Bedri Baykam da kimsenin halkın gücünü küçümsememesi gerektiğini söyledi. Baykam, "Kendine yapılmasını istemediğin şeyleri başkasına yapma derler. Ergenekon'un kasası dediler Kuddusi Okkır öldü. Tutuklananlar Levent Ersöz, Erol Manisalı, Şener Eruygur, Hurşit Tolon hepsi yaşam savaşı veriyor. Onlara bu muameleyi reva görenlere soruyorum, aynı muamele size reva görülseydi yakınlarınız ne hissederdi ? Nedir bu duyarsızlık" diye sordu.

Sabah-Atv ihalesine değinen Baykam, "İhale açılmış, gece herşey rayına oturtulmuş. Olay birden bir adet alıcının damat kısmının elinde kalmış. Yalnız bu olay demokratik herhangi bir toplumda olduğu zaman o hükümet ertesi gün istifa ederdi. Bu iş Japonya'da yaşansaydı hakkında bu iddialar olan politikacı ertesi gün namusunu korumak için intihar eder. Buradan Silivri'ye selam gönderiyoruz. Aklanıp çıkacaklarına inanıyoruz" diye konuştu.

Mitinge, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) çeşitli şubeleri, sendikalar ve diğer sivil toplum örgütleri katıldı. Eski bakanlardan Yaşar Okuyan'ın da katıldığı mitingde, Edip Akbayram da minik bir konser verdi. Miting için binlerce polis de görev başındaydı. Miting alanına giren herkes tek tek polis tarafından üst aramasından geçirildi. Polis, istenmeyen bir olay yaşanmaması için gerekli tüm önlemleri aldı.

CİHAN


2007 yılında yapılan cumhuriyet mitingi:2009 yılında yapılan cumhuriyet mitingi:

Kaynak:
Bu haber toplam 1306 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri