Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İzmir - İstanbul Arası Dev Proje

18.10.2010 11:05
İzmir-İstanbul arasını 3,5 saate indiren Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin 50 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor

İzmir-İstanbul arasını 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunun, Türkiye'nin üçüncü büyük kenti İzmir'in ekonomik ve sosyal hayatında büyük değişimler yaratacağı bildirildi.
 

AVRUPA'YA BAĞLANAN YOL

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, projenin İzmir ekonomisinin büyümesi için hızlandıran etki yaratacağını, çünkü sadece İzmir'i İstanbul'a değil bağlantılarıyla birlikte Avrupa'ya bağlayacak bir yol olduğunu, bu anlamda kentin tüm ekonomik, sosyal gelişimini etkileyecek bir proje konumunda bulunduğunu bildirdi.

İZMİR ÇIKMAZ SOKAKTI

'İzmir yıllarca çıkmaz sokaktı' diyen Demirtaş, önce Adnan Menderes Havalimanının yenilendiğini ve yurtiçi ve dışına 50'ye yakın noktaya uçuş yapıldığını, ardından kruvaziyer limanının yapılması için karar alındığını, şimdi de bu otoyolun yapılmasıyla ulaşımda kara-hava-deniz üçgeninin tamamlanmış olacağını vurguladı.

MALİYETLERDE CİDDİ DÜŞÜŞ

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu da, İzmir ve çevresinden karayolu ile yapılan ihracatlarda yol faktörünün önemli olduğunu, günümüzde mevcut yolun 9-10 saatte kat edilebildiğini, otoyolun tamamlanmasıyla bu sürenin yarı yarıya kısalacağını belirtti.

BAĞLANAN ŞEHİRLER DEĞİL...

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, yıllardır Türkiye'nin bu iki büyük şehri arasındaki karayolu bağlantısının yetersiz kalması sebebiyle yaşanan zorlukların giderilmiş olacağını söyledi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın EBSO'nun Ağustos ayı meclis toplantısında müjdeyi verdiğini hatırlatan Yorgancılar, 'İzmir-İstanbul otoyolu, sadece iki şehri değil, aynı zamanda Ege ve Marmara Ekonomisini birbirine bağlayacaktır. Bunun da ötesinde Ege Bölgesi'ni ve İzmir'i Avrupa'ya bağlayacak olan otoyol, milyonlarca dolarlık yeni bir yatırım ve ticaret ortamının oluşması anlamına gelmektedir' dedi.

GENÇLER BAŞINDA OLMALI

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Halil İbrahim Keleş ise İstanbul-İzmir arasını kısaltacak ve Marmara Bölgesi ile Ege Bölgesi arasında inşa edilecek İzmit Geçişi ve Bağlantı Yolları Projesinin bölgenin çok önemli altyapı sorununu ortadan kaldıracağını ifade etti. Halil İbrahim Keleş, 'Özellikle genç ve niteliksiz insan kaynakları bu proje kapsamında değerlendirilebilir" dedi.


İşadamlarına büyük avantajlar sağlayacak

Başta inşaat olmak üzere birçok sektörün canlanacağı, nakliye masraflarının düşeceği, İzmirli işadamlarının daha sık İstanbul ve Avrupa'ya ulaşacağı, kentin daha fazla yatırım alacağı, daha çok turist çekeceği belirtildi. Türkiye'nin en büyük gıda ihracatının gerçekleştirildiği Ege Bölgesi ihracatına büyük katkı sağlayacak otoyolun, zamanla yarışılan gıda ürünleri ihracatçılarına büyük avantajlar sağlayacağı, otoyolun sadece iki şehri değil, aynı zamanda Ege ve Marmara Ekonomisini birbirine bağlayacağı kaydedildi.


Körfez geçişi 35 dolar olacak

Türkiye'nin en büyük otoyolu projesi olan ve İzmit Körfez geçişiyle bağlantı yolları dahil olmak üzere yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir otoyoluna ilişkin Körfez geçiş ücreti 35 dolar olarak belirlendi. İmza töreninde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bu projle 50 bin kişinin istihdam edileceğini söylemişti. Proje tamamlandıktan sonra azami hız kurallarına uyulduğunda Bursa'ya 1 saatte, İzmir'e 3-3.5, Eskişehir'e 2.5 saatte ulaşılabilecek. Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Arif Özer, İstanbul-İzmir Otoyol Projesi'ne ilişkin olarak, 'Bursa'nın, otoyolla İstanbul ve İzmir gibi iki önemli büyük şehire ulaşımının kısalması kentin ticareti, ekonomisi ve turizmine önemli katkı sağlar' dedi.

Bu haber toplam 6324 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri