Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"İzmir-İstanbul arası 3 saate incecek"

23.08.2010 20:49
İzmir'de sanayicilerle buluşan Bakan Yıldırım, 'İzmir-İstanbul arası 3 saate incecek' dedi. Yıldırım ayrıca 'Aliağa-Menderes hattına kim kaç para verdi konusuna girersem İzmir BŞB zararlı çıkar' dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "İzmir-İstanbul arası 3 saate incecek" dedi.

Bakan Yıldırım, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Toplantısı'na katıldı. Toplanda ilk konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Limanı'na özelleştirme sürecinin tıkanmasından sonraki süreçte devletin 300 milyon dolar yatırım yapacağını hatırlatarak, şu anda 9-9.5 metre derinliğe sahip limana büyük yük gemilerinin ve kruvaziyer gemilerinin yanaşması için derinliğin 13 metre olması gerektiğini kaydetti.

Yorgancılar; "Hali hazırdaki vinçlerle bu işin yapılamayacağı da aşikardır" diye konuştu.

Bu durumda iki seçeneğin olduğunu ifade eden Yorgancılar, "Ya eski sistem devam edecek ya da özelleştirme bir an önce yapılacak" dedi.

Ayrıca Türk Hava Yolları'nın İzmir-Ankara seferlerini kaldırdığını ve duruma anlam veremediklerini ifade eden Yorgancılar, İzmir'in lojistik merkezi olabilmesi için gerekli yatırımların da tamamlanmasını talep etti. Yorgancılar, "Ege lojistik merkez için ideal bir bölgedir. İzmir'e ve yeni liman bölgelerine bağlayacak olan demiryolu hatlarının ve karayollarının yapılması, sanayi bölgelerinin gelişimini de ortaya çıkaracak, İzmir'e yönelik böyle bir politikanın bölgeye ivme kazandıracaktır. Bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Pazarlara daha kolay ve az maliyetle ulaşımın sağlanması için Aliağa - Menderes raylı sisteminin bir an önce faaliyete geçmesi gerekmektedir" dedi.

EBSO Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki ise, İzmir-İstanbul Otoyol ihalesi yapıldığını, bir an önce bitirileceği yönündeki bakanlık demeçlerini hatırlatarak projeyi çok önemsediklerini vurguladı.

Tiryaki, diyalogsuzluğun ve hoşgörü eksikliğinin Türkiye'ye acı tecrübeler yaşattığını söyleyerek, gerginliklerin tırmandırılmaması gerektiğini dile getirdi. Tiryaki ayrıca, Ulaştırma Master Planı'nı memnuniyetle karşıladıklarını ancak planın sanayi bölgeleri ile de koordineli hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Bu haber toplam 1208 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri