Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İzmir Normal Suya Dönecek mi?

04 Temmuz 2008 / 11:19
Bakan Akdağ, İzmir Belediyesi'nin sudaki değerleri normal seviyelerine getirmek için üç yıl süre istediğini belirterek 'Böyle talebi olan bir başka belediye yok' dedi.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ankara'ya verilen Kızılırmak Suyu'na ilişkin tartışmaların sürmesine tepki gösterdi. Bakan Akdağ, Hıfzısıhha'nın da bu konuda resmi açıklamayı yaptığını hatırlatarak, "Şu anda vatandaşımızın içtiği suların, hem pestisitler hem de bütün ağır metaller yönünden dikkatle inceledik. İnsan sağlığına zararlı hiçbir şey bulmadık" dedi.

Bakan Akdağ ajans muhabirlerine yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Aslında Türkiye gerçekten birilerinin yaklaşımı açısından çok enteresanlıklar gösteren bir ülke. Aylardır, Ankara da dolayısıyla, Ankara belediye başkanı hakkında yayınlar yapılıyor. Biz oturuyoruz, tüm ölçüm sonuçları ile beraber kamuoyunu bilgilendiriyoruz. Çünkü bir hassasiyet oluştu. Ama yine de bu tartışma sağdan soldan, oradan buradan devam ediyor. Hiç üstüne vazife olmayan bazı insanlar, dernekler otoriteymiş gibi çıkıyorlar ortaya bu işleri konuşuyorlar. Peki mesela İzmir suyu ne olacak? Sonuçlar özelikle İzmir'in kuzeyinde yüksek. Bunları tespit ettik. Yazı ile Belediye Başkanı'na iletiyoruz. Bunu toplum tartışmıyor. Bu görmezden geliniyor. Yani İzmirli normal olmayan su içtiğinde normalmiş gibi mi davranılacak. Belediye başkanı bana resmi yazı yazıyor. "Ölçümde arsenik yüksek çıkıyor bana üç yıl süre verin' diye. Ben izahta güçlük çekiyorum. Bunun üzerine yine Ankara'nın suyu tartışılıyor."

-İZMİR'İN SUYU İNSAN SAĞLIĞI İÇİN RİSKLİ BİR SU-

İzmir'in suyunda arsenik düzeyinin yüksek çıktığını bildiren Bakan Akdağ, "Biz, bütün depoların şebeke çıkışlarında çalışarak İzmir'e bildiriyoruz. Ne yapması gerektiğini yazıyoruz, takip etmeye de devam edeceğiz" dedi. 2005'te düzenledikleri yönetmelik ile sudaki arsenik miktarının yeniden ayarlandığını ifade eden Bakan Akdağ şunları söyledi:
"Geçmiş tarihlerde arseniğin üst sınırlarını birçok ülke daha yüksek sınırlarda tutmuş durumdaydı. Bizde de 50'ye kadar izin veriliyordu. Ama tabi bilim ilerliyor. Zararlar zaman içinde ortaya çıkıyor. Avrupa Birliği'nin normları çerçevesinde biz 2005'te üst sınırı 10 mikrogram /litreye indirdik. Bunun için de bütün belediyelere 3 sene zaman verdik. Şimdi belediyelerin bir kısmı, üç sene içinde işlerini iyi yaptılar. Zannediyorum 12 ilde o zaman, arsenik miktarı, 2007'nin Aralık ayında 10 mikrogramın üstünde çıktı. Şimdi birçok belediye bu meseleyi çözmüş durumda. Birkaç belediyede ise ölçümleri devam ettiriyoruz. Birkaç ay içinde meseleyi çözebileceklerini düşünüyoruz. İzmir'den de bu çözüme ulaşmasını bekliyoruz. Zaten, Şubat 2008'e kadar süre verilmişti belediyelere. Dolayısı ile o süre biteli birkaç ay oldu. Ufak tefek eksiği kalan belediyelere diyoruz ki, "süre yeni bitti lütfen işini çöz'."
Suyundaki arsenik miktarı yüksek çıkan İzmir Belediyesi'nin ise, üç yıl daha süre istediğini bildiren Akdağ, "Böyle bir talebi olan bir başka belediye yok. Zaten böyle bir süre de veremeyiz. Hiçbir süre de veremeyiz, bir an önce işini yapıp bitirmesi lazım. O su orada içildiği sürece insan sağlığı açısından riskli bir sudur" dedi.

-GÖKÇEK'İN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NÜ DENETİMLERE ALMAMASI GİBİ BİR GÜCÜ OLAMAZ-

Sağlık Bakanı Akdağ, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü'nü su denetimlerine almadığı yönündeki iddiaları da yalanladı. Bakan Akdağ, "Öyle bir şey olamaz. Gökçek'in ya da hiç kimsenin, ya da başka bir belediye başkanını böyle bir gücü olamaz. Çünkü belediyelerin görevi vatandaşa içme suyu temin etmektir. Sağlık Bakanlığı'nın görevi de içme suyunun denetlemesini yapmaktır" dedi. Bakan Akdağ sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bizim yönetmeliğimiz şunu söylüyor: "Her belediye düzenli bir biçimde yönetmelikte gösterilen sıklıklarla, kendisi akredite laboratuarlarda yaptırarak bize su numuneleri ile ilgili ölçüm sonuçlarını vermek zorundadır' Biz de ne zaman ihtiyaç duyarsak -ki duyabiliriz. Yine onun da ölçüleri belli- Sağlık Bakanlığı il müdürlükleri olarak ayrıca biz de numune alıp ölçüm yapıyoruz."

Kaynak:
Bu haber toplam 1006 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri