Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İzmir'de ezan sesine kısıtlama getirildi

16.09.2009 11:40
İzmir'in Selçuk ilçesinde, bazı mahallelerde ezanın daha iyi duyulması için vatandaşların talebiyle yerleştirilen hoparlörler söküldü.
Ezan sesinden rahatsız olan kişilerin şikayet dilekçesi verdiği iddia edilen belediye zabıta ekipleri, 14 Mayıs ve Cumhuriyet mahallelerinin, bir elektrik direğindeki ortak hoparlörünü aldı. Zabıtalar, Zafer Mahallesi'ndeki hoparlörü ise bir evin çatısında bulunması sebebiyle sökemedi.

Özellikle ramazanda iftar ve sahur vakitlerinde önemli bir ihtiyacı gideren hoparlörler sökülerek mahallelerinin ezan sesinden mahrum bırakılmasından rahatsız olan vatandaşlar ise uygulamanın devam etmesi için imza kampanyası başlattı. Şimdiden binin üzerinde imza toplandı. Bir yıl önce vatandaşların talebiyle müftülük tarafından takılan ezan hoparlörlerinin çoğunluk tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade eden mahalle sakinleri, yetkili makamlardan konuya duyarlılık göstermelerini istedi.

14 Mayıs Mahallesi Muhtarı Niyazi Bakıcı, müftülüğün müsaadesiyle yerleştirilen telsiz bağlantılı ses düzeninin, belediyenin izni olmadığı gerekçesiyle zabıta tarafından söküldüğünü belirtti. Muhtar Bakıcı, bölgede ezan sesi duyulmasını isteyen bin 400 kişinin imzaladığı dilekçeyi de kaymakamlığa gönderdiklerini kaydetti.

Olayın ardından taraflarla konuşan Selçuk Kaymakamı Aziz İnci ise söz konusu sistemle ilgili incelemelerde bulundu. Kaymakam İnci, ezan sesi sisteminin, camilere uzak bölgelerde halkın isteği doğrultusunda ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ilgili yönetmeliği uyarınca yapılandırılacağını, kimseyi rahatsız etmeyecek bir çözümün bulunacağını açıkladı.
Bu haber toplam 1300 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri