Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İzmir'i kimler geri bıraktı?

30 Eylül 2008 / 19:41
İzmir'de partisinin bayramlaşma programına katılan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, kentin 20 yıl öncesine göre durumunun hiç de içaçıcı olmadığını söyledi.
İzmir'in 20 yıl önce Türkiye'nin ikinci büyük şehri olduğunu, ancak bu özelliğini kaybederek dördüncülüğe gerilediğine dikkat çeken Gönül, İzmir'de valilik yaptığı yıllara atıfta bulundu. O günkü şartlarla şimdiki durumun hiçte iyi gözükmediğinin altını çizen Gönül, diğer şehirlerin alıp başını gittiğini kayderek, "20 sene evvel İzmir, İstanbul'dan sonra Türkiye'de ikinciliği hiç tartışılmazdı. Hatta bazı konularda birinciydi. İstanbul ithalat limanı olarak birinci ise İzmir'de ihracat limanı olarak birinciydi. Bugün bakıyoruz İzmir, milli gelire katkıda dördüncü, ihracatta dördüncü, vergide bazen üçüncü bazen dördüncü, İstanbul, Ankara, Kocaeli bazen de Bursa'nın arkasına düşüyor." dedi.

İzmir'in bu durumunun mahalli kaynakların doğru bir biçimde kullanılmamasıyla alakalı olduğunu belirten Bakan Gönül, "Bu mahalli kaynakların zamana uygun ve en iyi şekilde kullanılmaması, değişime tabi tutulmaması ve yönlendirilmemesinin bir sonucudur. Mahalli kaynakları kullananların hemen mazereti hazır. Merkezi hükümet bize bakmıyor. Merkezi hükümet daha ne yapsın."şeklinde konuştu. Merkezi hükümetin, mahalli idareler kanununu çıkardığını, belediyerin gelirlerini arttırdığını, Köydes projesi kapsamında İzmir'in köylerine trilyonlarca lira ödenek gönderdiğini ve köy yolları, içme suları ve kanalizasyon sistemlerinin yapıldığını aktaran Gönül, bütün bunların yanında İzmir'in içme suyunu sağlayacak Gördes barajının tamamlandığını kaydederek, "Demek ki, daha pek çok şeyi ilave edebilirsiniz, birden insanın aklına gelmiyor. O kadar çok hizmet var ki. Demek ki, merkezi hükümet hiçbir ayrım göstermeden İzmir'e belki diğer illerden daha fazla hizmet getirdi. Ancak mahalli idarelerdeki beklenen paralel çalışma olmayınca İzmir bugünkü arzu etmediğimiz, çok daha iyisine layık olduğunu düşündüğümüz, inandığımız bir noktaya gelemedi." diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kendilerine arsenikli su üzerinden siyaset yapmakla suçladığını belirten Milletvekili İsmail Katmerci ise şunları söyledi: "Arsenikli su üzerinden politika yapmayın diyorlar. Neden yapmayacağız. Milletimize bunu hatırlatmayacakmıyız. Onların yaptığı bir hatayı bir başkaları örtmek için hemen el birliğiyle beraber oluveriyorlar. Kime karşı bize karşı. O yüzden biz bu engelleri aşmak için onlardan daha fazla gayret göstererek, onlardan daha fazla çalışarak AK Parti'yi anlatacağız. Bunların becereksizliğini anlattıktan sonra elbette Büyükşehirde bütün ilçe belediyeleri de bizim olacak." dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir İl Başkanlığı'nın Atatürk Stadı Hakemler Seminer Salonu'nda düzenlediği bayramlaşma programına Bakan Vecdi Gönül ile birlikte milletvekilleri İsmail Katmerci, Taha Aksoy, İbrahim Hasgül ve İl Başkanı Aydın Şengül, parti yöneticileri ve çok sayıda partili katıldı.
Bu haber toplam 812 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri