Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İzmir'in suyundaki arsenik oranları

07 Kasım 2008 / 12:16
İzmir'de, çeşitli ilçelerdeki 20 noktadan alınan su örneklerinin arsenik değeri açıklandı
İzmir Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, 3 Kasımda Bayraklı, Balçova, Buca, Çiğli, Menemen, Güzelbahçe, Karşıyaka, Konak, Menderes ve Narlıdere ilçelerinin bazı semtlerinden su örneği alındığı ve bunların ölçümünün yapıldığı belirtildi. Buna göre, en yüksek ölçüm, 40 mikrogram ile Konak ilçesi Alsancak semti ve Menemen ilçesinde saptanırken, Konak'ın bazı semtlerinde, Bayraklı, Bornova, Çiğli, Karşıyaka, ilçelerindeki ölçüm sonuçları arsenik oranı 39.2-35 mikrogram arasında çıktı.

Balçova, Güzelbahçe, Narlıdere ve Konak'ın bazı semtlerinde sudaki arsenik oranı 18-24.4 mikrogram arasında ölçülürken, Bornova'nın Pınarbaşı semti, Buca, Gaziemir, Konak'ın bazı semtleri ve Menderes ilçelerinde de oran sınır değer olan 10'un çok altında çıktı.

Bu arada, sudaki arsenik oranının aynı ilçenin semtleri arasında da değişkenlik gösterdiği tahlil sonuçlarına göre belirlendi. Bornova'nın Pınarbaşı semtinde 5.6 olarak ölçülen arsenik oranı, aynı ilçenin merkezinde 38.7 mikrogram olarak ölçüldü. Konak'ın Alsancak semtindeki arsenik oranı metreküpte 40 mikrogram olarak belirlenirken, Hatay semtinde bu oran 8,2 mikrogram olarak belirlendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şebeke suyundaki arsenik oranının sınır değerler üzerinde çıkmasıyla, önce, kuraklık kaynaklı arsenik oranı yüksek olduğu anlaşılan Göksu ve Sarıkız su kuyularını kapatmış, ancak kesintilerin gündeme gelmesiyle, vatandaşın talebi üzerine yeniden bu kuyulardan kente su verilmeye başlanmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ve İzmir Valisi Cahit Kıraç, şebeke suyunun içilmemesi ve gıda bileşeni olarak kullanılmaması yönünde vatandaşı uyarmıştı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1086 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri