Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Jackson: Obamalı ABD, siyonist yörüngeden çıkacak!

15 Ekim 2008 / 19:14
Amerikalı insan hakları savunucusu Jackson'dan yeni ABD yorumu.
Amerikalı politikacı, insan hakları savunucusu ve papaz siyahi Jesse Jackson, Demokrat Parti'nin başkan adayı Barack Obama'nın başkan seçilmesiyle birlikte ''yeni bir Amerika'ya hazır olunması'' gerektiğini söyledi.

Fransa'nın Evian kentinde düzenlenen Dünya Siyaset Konferansında konuşan Jackson, Obama'nın, ''ABD'nin dış politikasında kökten değişiklikler yapma, acılar yaşatılan milletlerin yaralarını sarma, müteffikleriyle ilişkilerini canlandırma ve (ABD Başkanı George W.) Bush yönetiminin 'küstahlığı' için özür dileme'' sözü verdiğini belirtti.

New York Post gazetesinin haberine göre, en önemli değişikliğin Orta Doğu politikasında yaşanacağını kaydeden Jackson, ''İsrail'in menfaatlerine öncelik tanıyan anlayışa son verileceğini'' savundu. Jackson, Obama'nın Beyaz Saray'a girmesiyle birlikte, ''uzun zamandır Amerikan siyasetini kontrol eden siyonistler güçlerini büyük ölçüde kaybedecekleri'' öngörüsünde bulundu.

''Obama, değişim demek. Onun söz verdiği değişim, sadece Amerika ile sınırlı değil, Amerika'nın dünyaya bakışı ve dünyadaki yeriyle de ilgili'' diyen Jackson, Obama'nın sadece siyahlara değil, bütün mağdurlara adalet getirme mücadelesini devam ettirdiğini, onun kazanmasının, ''uzun zamandır Amerika'nın yönelmesi gereken yöne doğru atılacak büyük bir adım'' olacağını söyledi.

Başkan Bush'un Filistin-İsrail sorununa yaklaşımını eleştiren Jackson, Obama'nın bu konuya daha cesurca yaklaşacağını öne sürdü. Jackson, ''Filistinliler adil muamele görmeden Orta Doğu'nun herkes için tehlike merkezi olarak kalacağı'' görüşünün altını özellikle çizdi.

Jackson, ''girişken ve dinamik bir diplomasi'' taraftarı olduğunu söylediği Obama'nın, İslam dünyası ve Müslümanlarla ilişkileri onarma konusunda da kararlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Jesse Jackson, ABD başkanlığı için Demokrat Parti'den 1984 ve 1988 seçimlerinde aday adayı
Kaynak:
Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri