Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'JİTEM-Ergenekon Davası Birleştirilsin'

23 Eylül 2008 / 17:37
Diyarbakır'da JİTEM üyesi sanıkların yargılandığı davanın, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek Ergenekon davasıyla birleştirilmesi talep edildi.
Müdahil Avukat Tahir Elçi, dosyasının Ergenekon davasıyla birleştirilmesini istedi.

JİTEM tarafından kullanıldığı belirtilen itirafçı ve koruculardan oluşan 11 sanıklı dava, Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Askeri mahkeme ile Ağır Ceza Mahkemesi arasındaki davaya bakma yetkisi nedeniyle yaşanan belirsizlik uyuşmazlık mahkemesi tarafından son erdirildi. Dosya bugün, yeniden Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ele alındı.

Dosya kapsamında Güneydoğu'da 1988-94 yılları arasında 'Adam öldürmek, araç bombalamak, suikast, adam kaçırıp infaz etmek, fidye almak' suçlarından haklarında ömür boyu hapis istemiyle dava açılan PKK itirafçıları İbrahim Babat, Adil Timurtaş, Recep Tiril, Ali Ozansoy, Hüseyin Tilki, Hayrettin Toka, Fethi Çetin ve Abdulkadir Aygan ile jandarma istihbarat elemanları Mehmet Zahir Karadeniz, Lokman Gündüz ve korucu Faysal Şanlı yeniden yargılanıyor.

3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tümü tutuksuz sanıklar katılmazken, müdahil avukat Tahir Elçi hazır bulundu.

Duruşmada, uyuşmazlık mahkemesinin davanın yeniden 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine ilişkin kararı okundu.

Kararda, sanıkların işlediği suçların askeri suç olmadığı, sanıkların Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişkilerinin kesilmesi nedeniyle davanın sivil mahkemede görülmesi gerektiği ifade edildi.

Müdahil avukat Elçi, JİTEM davasının İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek olan Ergenekon davasıyla birleştirilmesi talebinde bulundu. Elçi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği 7 sayfalık dilekçeyi de mahkeme heyetine sundu.

Avukat Tahir Elçi dilekçesinde özetle şunları dedi: "16.09.1989 tarihinde Cizre-Nusaybin karayolunda Hasan Caner, Tahsin Sevim ve Hasan Utanç adlı 3 köylü bu davada adı geçen sanıklar tarafından kurşuna dizilmiştir. Yargılamayı yapan mahkeme olayda talimat vermekle suçlanan ve Ergenekon davasında tutuklanan emekli Albay Arif Doğan ile emekli general Hikmet Köksal'ın kimlik bilgilerinin alınması için Genelkurmay Başkanlığı'na yazı yazmış, ancak verilen cevapta konunun bizzat kendileri tarafından araştırıldığı, adli makamlarca bu konuda bir soruşturma yapılmasına gerek olmadığı belirtilerek Arif Doğan ve diğer askeri görevlilerle ilgili bilgilerin gönderilmesine gerek olmadığı belirtilmiştir. Arif Doğan ile yüzbaşı Sinan Yaşar, astsubay Şaban Bayram tarafından gözaltına alınan 3 köylü Silopi İlçe Jandarma Komutanlığı'nda ağır işkencelerden geçirildikten sonra kurşuna dizilerek öldürülmüştür. Ergenekon terör örgütünün faaliyetleri kapsamında gerçekleşen bu olayla ilgili haklarında iddianame düzenlenen Ergenekon sanıkları hakkında ek iddianame düzenlenip sanıkların bu olaydan dolayı da cezalandırılmalarını talep ederim."

Kısa bir ara veren mahkeme, dosyanın ayrıntılı olarak incelenmesine, sanıklarla ilgili davanın Ergenekon davasıyla birleştirilmesi talebinin görüşülüp karara bağlanmasına karar verdi.

Duruşma, başka bir tarihe ertelendi.
Kaynak:
Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri