Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

JİTEM itirafçısından sarsıcı iddia

13.10.2010 14:38
Eski PKK ve JİTEM üyesi Abdülkadir Aygan, Arif Doğan'ın basında yer alan açıklamarını değerlendirdi.

RAMAZAN KERPETEN/İSVEÇ

Arif Doğan'ın yaptığı son açıklamalarında ve sorgu ifadelerinde zihin bulandırmaya ve hedefi saptırmaya yönelik girişimlerde bulunduğunu ileri süren Abdülkadir Aygan, JİTEM arşivlerinin bir kişide olduğuna dair iddiaların kesinlikle gerçekleri yansıtmadığını söyledi. Aygan, "Arşivlerin bir kişide olması imkânsız, bir de kanun dışı yapılmış olan faaliyetlerin arşiv olarak tutulması da beklenemez. JİTEM, o dediğimiz faili meçhulleri de yaptı ama teröre karşı istihbarî çalışmalar da yaptı. Muhbirlere, ya da terör örgütünün faaliyetlerine dair raporlar vb ise bunların hepsi Jandarma Genel Komutanlığı'ndaki İstihbarat Başkanlığı'ndadır." şeklinde konuştu.

Arif Doğan'ın, Cem Ersever'in 2 koli dolusu kişisel arşivine el koyduğundan da haberdar olduğunu söyleyen Aygan, "Eğer Arif Doğan, arşiv diye bunlardan bahsediyorsa da takdiri kamuoyuna bırakıyorum." dedi.

'HANEFİ AVCI JİTEM'E TRANSFERDEN ZİYADE İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYDİ'

Arif Doğan'ın, Hanefi Avcı'yı JİTEM'e aldırdığına dair sözlerinin de gerçekleri yansıtmadığını ileri süren Aygan, "O dönemde Avcı Diyarbakır Emniyet İstihbarat Müdürüydü, bu makamda bulunan bir kişi, bu makamda bulunan birisi Arif Doğan'ın yarı resmi, yarı illegal örgütüne, JİTEM'ine transfer olmaz. Olsa olsa eleman transferi ve istihbarat konularında işbirliği vardı denebilir." ifadelerini kullandı.

Hanefi Avcı'nın JİTEM ile irtibatının eskilere dayandığını söyleyen Aygan, Cem Ersever'in de Avcı ile görüşmelere gittiğini ve kendisinin de Ersever ile birlikte görüşmelerde yer aldığını ekledi.

"UÇAK DÜŞÜRLMELER SADECE AMERİKA'YA HAVALE EDİLİRSE İÇERDEKİ HAİNLİKLER GÖRÜLMEZ'

Eşref Bitlis ya da Muhsin Yazıcıoğlu'nun bindiği uçak ve helikopterlerin Amerika ve İsrail tarafından yerleştirilen çipler vasıtasıyla düşürüldüğüne dair medyadaki son açıklamalara da değinen Aygan, her şeyi dışarıdakilere bağlamanın içerideki hain planların görülmesinin üstünü örtebileceği uyarısında da bulundu. Aygan, "Böyle söylemlere aldanmamak lazım. Zihin karışıklıkları yapılabiliyor, hâlbuki ortada bazı gerçekler var; JİTEM, faili meçhuller ve Ergenekon davalarına bakan hâkimler doğru iz üzerindeler." dedi.

Arif Doğan gibi bazı eski yetkililerin açıklamalarının çok öne çıkmasının, kamuoyunu manipüle etme tehlikesini de taşıdığını ve kendisi gibi bazı eski JİTEM'cilerin sözlerini perdeleme ve etkisiz kılma girişimlerine de destek verebileceğini ileri süren Aygan, "Bunlara çok dikkat etmek gerekir." diye konuştu.


 

Bu haber toplam 1208 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri