Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

JİTEM lav silahı dağıtmış!

17.01.2010 12:40
Köylerde yapılan aramada lav silahları, el bombaları bulundu. Köylüler JİTEM verdi diyor. İddialara göre alevi-sünni çatışması için dağıtılmış

Erzincan'ın Ortatepe Köyü'nde bulunan cephaneliğin altından da yok denilen JİTEM çıktı. Bir ihbar üzerine Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal'ın talimatıyla İliç ilçe merkezinde ve Ortatepe köyünde korucu oldukları belirtilen kişilerin evlerinde yapılan aramalarda 3 lav silahı, bir mavzer, 5 el bombası ve 800 mermi bulundu. Köylüler ilk ifadelerinde “Mühimmatları bize JİTEM verdi. Başka köylerde de var” dedi.

3 LAV, 5 EL BOMBASI, 800 MERMİ
Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal'a tarafından yürütülen soruşturma bir ihbar üzerine gerçekleşti. Savcı Şanal'ın koordinesinde İliç'te cumhuriyet savcılığı tarafından bir operasyon başlatıldı.Ortatepe Köyü'nde bir evden 3 Law silahı ile 5 el bombası ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi. Silahlarla ilgili olarak savcı gözetiminde 5 kişi gözaltına alındı. 4 kişi sorgularının ardından salıverilirken, bir kişi tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedildi.

BAŞKA KÖYLERDE DE DAĞITILDI
Gözaltına alınan şahıslar verdikleri ilk ifadelerinde silahların kendilerine JİTEM tarafından verildiğini söyledikleri öğrenildi. Korucu oldukları öğrenilen şahıslar, “sözkonusu mühimmatın Başbağlar katliamı sonrasında kendilerine JİTEM görevlisi olduğu belirtilen şahıslar tarafından verildiğini, başka köylerdeki kişilere de mühimmat dağıtıldığını” anlattıkları ifade edildi. Savcılık olayla ilgili soruşturmayı genişletti.

ALEVİ-SUNNİ ÇATIŞMASI ŞÜPHESİ
Önümüzdeki günlerde yeni adreslerde de arama başlatılacağı öğrenilirken, Ergenekon iddianamelerine de yansıyan Alevi-Sünni çatışması çıkartmak için karşılıklı silahlandırma iddiaları üzerinde duruluyor. Özel Yetkili Savcı Osman Şanal, etnik köken ve mezhep ayrılığına bağlı çatışma yaratarak İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nı uygulamaya soktukları iddiasıyla Erzincan'da bir soruşturma yürütüyor.
 

Bu haber toplam 9028 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri