Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ersever İmzalı JİTEM Belgesi

06.01.2010 09:08
Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen JİTEM davasının dosyasında ilginç bilgiler yer alıyor.

Ergenekon davasının görüldüğü mahkemeye gönderilen CD'de, öldürülen Binbaşı Ahmet Cem Ersever'in hazırladığı terörle mücadele konusundaki rapor da yer alıyor. Ersever, raporun altına imzasını da atmış: "A. Cem Ersever J. Binbaşı JİTEM-2 Brl. K."Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın varlığını inkâr ettiği JİTEM'le ilgili her gün yeni bir delil ortaya çıkıyor. Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen JİTEM davasının dosyasında da bu konuda önemli evraklar yer alıyor. Müdahil avukatların isteği üzerine Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden gönderilen CD'de, JİTEM hakkında ayrıntılı bilgiler bulunuyor. En dikkat çekici olanlardan birini, öldürülen Binbaşı Ahmet Cem Ersever'in hazırladığı resmî brifing metni oluşturuyor. Terörle mücadele konusundaki durumu rapor eden Ersever, altına imzasını atmış: "A. Cem Ersever J. Binbaşı JİTEM-2 Brl. K."

Genelkurmay ve Jandarma Genel Komutanlığı, JİTEM'in varlığını ısrarla inkar ediyor. Ancak belgeler ve tanık ifadeleri JİTEM'in varlığını doğruluyor. Görevsizlik kararları sebebiyle 10 yıldan beri mahkeme mahkeme dolaşan dava dosyasında JİTEM'in 1987 ile 1990 yılları arasında yaptığı bazı yazışmalar da mevcut. Diyarbakır Jandarma Asayiş Komutanlığı'na gönderilen, 'JİTEM Grup Komutanlığı'nda bulunan silah adedi ve seri numaraları ve görevli erbaş ve erlere ait bilgi çizelgesi' başlıklı 2 sayfalık dokümana atıf yapılıyor. Yazının başlığı aktarılıyor ama dokümanın kendisi CD'ye konulmamış. Yine Kurmay Başkanı Kurmay Albay Kurtuluş Öğün tarafından JİTEM Grup Komutanlığı'na yazılmış olan 'Takdirname almış personelin kimlik bilgileri' dokümanı da dosyada yer alıyor.

Dava dosyasındaki diğer bir delil de Ergenekon sanığı Albay Arif Doğan'la ilgili. Gözaltına alındıktan sonra kendisine ait adreslerde yapılan aramalarda ele geçirilen belgelerin kaydedildiği 'Doküman İnceleme Tutanağı' ve sorgu tutanakları JİTEM'in varlığını bir kez daha ispatlıyor. Savcıların yönelttiği 'JİTEM ile ilgili gizli belgeleri neden sakladınız?' sorusuna Doğan, şu cevabı veriyor: "JİTEM, Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele'dir. Ben de JİTEM Grup Komutanlığı'nda görev yapmam sebebiyle bazı belgeleri depoda arşivledim. Daha sonra iade etmeyi unuttuğum için bana ait depoda kaldı."

Arif Doğan, bir başka soru üzerine JİTEM'in 1987 yılında, istihbarat Daire Başkanlığı'na bağlı olarak kurulduğunu belirterek, "Kurucusu benim." diyor: "JİTEM Grup Komutanlığı görevlerinde bulundum. Kadrosu Genelkurmay'ca tasdikli olunan bir görevdir. JİTEM üst düzey yetkili komutanların bilgisi ve kararları doğrultusunda denenmek üzere kurulmuş bir yapılanmadır, ben de bunun kurucusuyum. Faaliyet alanı OHAL bölgesidir."

Mahkemeye gönderilen CD'de JİTEM'in 1990 yılına ait haber alma ödeneğinin özetini gösteren dokümanlar da yer alıyor. 'JİTEM Grup Komutanı Jandarma Yüzbaşı Arif Doğan' imzalı belgede, 1989 yılı Mayıs ayına ait haber alma ödeneği, para verilen haber alma elemanlarının kod adı, verilen miktar ayrıntılı olarak anlatılıyor.

Terörle mücadeleyi rapor etmiş

Faili meçhule kurban giden Binbaşı Cem Ersever'in 'JİTEM-2' başlıklı brifing metni şöyle: "PKK'nın mevcut tehdidi güncelliğini korumaktadır. Örgütle mücadele sadece Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ihale edildiği için kırsalda büyük çabalarla sağlanan kısmi kontrol tedbirleri arzu edilen huzur ve kamu düzeninin kurulması için yeterli olmamaktadır. Güvenlik kuvvetlerinin çaba sarf ederek PKK'nın askeri faaliyetlerini durdurma mücadelesi demokrasi ve insan hakları adına baltalanmış, basın ve politikacıların ucuz kahramanlık malzemesi haline getirilmiştir. Cereyan eden hadiselerin boyutları sebebiyle bilgisiz ilgililer, 'siyasi çözüm' önerme gafleti ve hıyaneti içerisine girmişlerdir. Bu değerlendirme kesintisiz 8 yıldır Doğu ve Güneydoğu bölgesinde görev yapmanın ve halk arasında yaşamanın gururuyla bölge halkının serzenişini dile getirmek maksadıyla hazırlanmıştır. 5 Nisan 1990. A. Cem Ersever J. Binbaşı JİTEM-2 Brl. K." ZAMAN

Bu haber toplam 1716 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri