Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

JİTEM'ciler kameraya yakalanmış

28 Ocak 2009 / 09:06
Hasip Kaplan, Ergenekon soruşturması kapsamında yakalanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün 2001’de yeğenini ölümle tehdit ettiğini öne sürdü
DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan yiğeninin çektiği bu görüntüler çok tartışılacak.

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Ergenekon soruşturması kapsamında yakalanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün 2001’de yeğenini ölümle tehdit ettiğini öne sürdü. Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Kaplan, HADEP’li Serdar Danış ve Ebubekir Deniz’in kaybolmalarından önce yeğeni Faik Kaplan’ın o dönem Silopi’de görev yapan Tuğgeneral Ersöz tarafından gözaltına alındığı anlattı.

Kaplan, ailenin girişimde bulunması üzerine yeğeninin serbest bırakıldığını ancak kaldığı evin Ersöz’ün ekibince dört gün gözaltında tutulduğunu belirtti. Evin etrafında dolaşan kişilerin ve bu ekibe ait 73 AC 079 plakalı aracın görüntülerini gazetecilere izleten Kaplan, bu bilgileri Silopi Savcılığı’na ulaştıracağını vurguladı.

İşte o görüntülerden bir kare...Kayıp yakınlarından ‘Asit kuyuları açılsın’ davası
Şırnak'ın Silopi ilçesinde 47 kayıp yakını, kayıpların BOTAŞ'ın asit kuyularına atıldığı iddialarının araştırılması için Silopi Cumhuriyet Savcılığı'na başvuruda bulundu. "Karakutu: Ergenekon'un karanlık ismi Tuncay Güney" isimli kitapta Silopi ilçe idari sınırları içinde yer alan BOTAŞ Askeri Tesisleri'nde JİTEM tarafından 1990'lı yıllarda öldürülen çok sayıda kişinin asitle yakıldıktan sonra gömüldüğü iddiaları, kayıp yakınlarını harekete geçirdi.

Silopi'de bir araya gelen 47 kayıp yakını, BOTAŞ kuyularının açılması talebiyle hazırladıkları dilekçeyi Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştırılması için ilgili makamlara verdi. Silopi Adliyesi'ne gelen vatandaşlar dilekçelerini, Baro Başkanlığı'na bağlı avukatlar nezaretinde Silopi Cumhuriyet Savcılığı'na teslim etti.

bugün
Bu haber toplam 1216 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri