Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

JİTEM'i kurdum,Küçük'e devrettim

24 Ağustos 2008 / 15:35
'JİTEM'i kurdum Küçük'e devrettim' diyen Albay Doğan'ın ekibinde çalışan itirafçı, JİTEM'in kirli işlerini anlattı..
JİTEM'i kurarak 8 yıl başkanlığını yaptıktan sonra Veli Küçük'e devrettiğini açıklayan emekli Kıdemli Albay Arif Doğan'ın hayat hikâyesi oldukça esrarengiz...

Haftalık haber dergisi Aktüel, Arif Doğan'ın ekibinde çalışan eski PKK'lı İbrahim Babat'ın itiraflarını yayınladı. Babat itiraflarında, JİTEM'in hukuk dışı bir yapıya bürünmesine, kirli işlere bulaşmasına, rant kavgasına dönüşmesine ve sorgusuz infazlarına yer veriyor.

Aktüel Dergisi, 'İtirafçı tetikçilerin hamisi, mafya babasının reisi' başlıklı dosyada, 17 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 2002 yılında Suriye'ye sınır dışı edilen itirafçı İbrahim Babat'ın Kırklareli Cezaevi'ndeki koğuş arkadaşına dikte ettirdiği 11 sayfalık elyazması itiraflarından çarpıcı bölümler yer alıyor.

JİTEM'in teröre karşı başarılı çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Babat, bunun yanı sıra gizli kalmış hukuk dışı uygulamaların da gerçekleştiğini anlatıyor. Babat, bu iddialara örnek olarak, teröre karşı mücadelede istihbari bilgiler getiren Hacı Ahmet Zeyrek'in hiçbir gerekçe gösterilmeden öldürülmesini, itirafçı Mehmet Bayar'ın da bombalı çantayla şimdi DTP milletvekili olan Hasip Kaplan'a gönderilerek öldürülmesini gösteriyor. 1990 yılında JİTEM'de bazı köklü değişiklikler olduğuna değinen Babat, şu bilgilere yer veriyor: "Asayiş Bölge Komutanlığı'na Hikmet Köksal Paşa, JİTEM'in başına da Veli Küçük Paşa getirilmişti. 1990 yılında yakalanıp serbest bırakılan bazı itirafçılar, asker kimliğiyle JİTEM Grup Komutanlığı'na alınmıştı. Bütün asker itirafçıların bir araya toplanması düşünülüyordu. Bu arada JİTEM çatısı altında illegal bir oluşuma gidildi.

Diyarbakır ve çevresinde PKK'yla ilişkili olduğundan şüphelendiğimiz hemen herkesi infaz yetkimiz vardı. Bu insanları yakalayıp adalete teslim etmek yerine faili meçhul bir şekilde öldürmeyi bir yöntem olarak benimsemiştik. Bizden istenen buydu, bu tarzda talimat alıyorduk. Bu grup içerisinde eski itirafçılardan Ali Ozansoy, Hüseyin Tilki, Abdülkadir Aygan, Hayrettin Toka, Recep Tiril, Adil Timurtaş ve eski TİKKO'cu Fethi adındaki kişiler vardı. Numan kod isimli Selahattin Görgülü bizim grubumuzun istihbaratçısıydı."
Kaynak:
Bu haber toplam 1012 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri