Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

4 hastane dolaşan Jiyan sedyede öldü

17.07.2010 12:36
Hastane hastane dolaştırılırken kaybedilen canlara, Diyarbakır’dan yedi yaşındaki Jiyan da (Kürtçe anlamı yaşam) eklendi. Karın ağrısıyla gittiği hastanede faranjit denilen küçük Jiyan'a...

Babası tarafından karın ağrısı şikâyetiyle özel hastaneye götürülen yedi yaşındaki Jiyan, faranjit teşhisi konulup ilaç verilip evine gönderildi. Ağrıları devam edince yine hastaneye götürülen Jiyan, götürüldüğü dördüncü hastane olan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yaşamını yitirdi. Yapılan otopside Jiyan’ın bağırsağında delik olduğu ölümün de bu yüzden gerçekleştiği belirlendi. Ölümle yıkılan baba Zeki Çakan, kızını götürdüğü hastaneler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Karın ağrısıyla başladı
Orman İşletme Müdürlüğü’nde memur olarak çalışan Zeki Çakan, geçen perşembe günü sabaha karşı saat 04.00 sıralarında, çok karnının ağrıdığını söyleyip ağlayan kızı Jiyan’ı özel bir hastaneye götürdü. Burada faranjit teşhisi konulan Jiyan ilaç verildikten sonra evine gönderildi.

Nabzı düşünce...
Ancak evde kızının karın ağrısının tekrar başlaması üzerine bu kez eve daha yakın olan başka bir özel hastaneye gittiklerini söyleyen Zeki Çakan, şunları anlattı:

“Bu hastanedeki acil servis doktorları, kızımın kalp atışı ve nabzının çok düşük olduğunu acilen devlet veya üniversite hastanesine götürülmesi gerektiğini söylediler. Kızım Jiyan’ı hemen Devlet Hastanesi’ne götürdüm. Burada ilk müdahaleden sonra, bu kez de üniversite hastanesine götürmemizi söylediler. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Acil Servisi’ne götürdüm kızımı. Buradaki doktorlar bu kez, Çocuk Acil Servisi’ne gitmemizi istedi. Kızımı burdan da alıp Çocuk Acil Servisi’ne geldik. Ama bu kez buradaki doktorlar, ‘Yer yok kızını alamayız’ dedi. Beynimden vurulmuşa döndüm. Kızım elimde ölüyordu ve kimsenin umrunda değildi. Çok ısrar ve rica ettim. Sonunda diyaliz hastası bir çocuğu acil servisten çıkarıp kızımı aldılar. Saat 09.00’da da ‘Çocuğunuz öldü’ dediler. Kızım göz göre göre ellerimden kaydı, gitti.”

Bakanlık inceletiyor
Faranjit teşhisi konulan Jiyan Çakan’ın ölümünden sonra yapılan otopside, bağırsağında üç santim delik olduğu, ölümün de bu yüzden gerçekleştiği belirlendi. Baba Zeki Çakan, kızını götürdüğü dört hastanenin yöneticileri ve doktorlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Sağlık Bakanlığı da babanın iddiaları üzerine olayla ilgili inceleme başlatıldığını açıkladı.

Radikal

Bu haber toplam 864 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri