Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

K.Emanetlere yarıçıplak ziyaretçi

14 Ekim 2008 / 10:44
Hocanın derdi büyük. Haksız da değil. Kutsal Emanetleri yarı çıplak turistler ziyaret ediyor. Sıkıntısını meclise taşıdı.
Topkapı Sarayı Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı, hafta sonu sarayı ziyaret eden TBMM grubu ile sohbet ederken, sarayın kutsal emanetlerinin sergilendiği bölüme, yarı çıplak yabancı turistlerin girmesinden ve bunların girişini bir türlü önleyemediğinden yakındı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kutsal Emanetler'in sergilendiği bölüme gelen ziyaretçilerin kılık-kıyafetlerinin kurallara uygun olmadığını belirterek, “Kutsal emanetler bölümüne girişleri kontrol etmemiz lazım. Kutsal emanetler bölümüne girenlere açık-seçik girilmemesi kuralı vardır. Ancak bu kuralı uygulatamıyorum. Elini kolunu sallayarak açık saçık kıyafetlerle oralara giriliyor. Kapıda görevlilere bunu dikkate almıyor” uyarısı yaptı.

Ortaylı'nın şikayet uygunsuz kıyafetle girildiğinden yakındığı kutsal emanetler bölümünde Hz. Muhammed, Hz. Ali ve yakınlarına ait eşyalar sergileniyor. Sakal-ı Şerif, Hırka-ı Şerif, Hz. Ali'nin kılıcı, Hz. Muhammed'in ayak izi, Kabe'den gelen kutsal eşyalar bu bölümde sergileniyor..
Kaynak:
Bu haber toplam 1380 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri