Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'de ilk defa satılıyor

05.12.2009 11:44
Abbasi Halifesi El Muntasır tarafından 1226 yılında yaptırılan “Kabe Anahtarı” 13 Aralıkta yapılacak müzayedede satışa sunulacak.

13 Aralık'ta düzenlenecek özel koleksiyonlar müzayedesinde bir de ilk yaşanacak. Müzayedede Türkiye'de ilk defa bir Kabe anahtarı satışa sunulacak.

1226 yılında Abbasi Halifesi Reşid Billah El-Mustansır tarafından yaptırılan, gümüş kakmalı, üzerinde Ali İmran Suresi'nin mülkiyetle ilgili 26. ayeti yazılı olan ve kime ait olduğu açıklanmayan kabe anahtarı teklif usulüyle satılacak.

Abbasi Halifeleri tarafından başlatılan kabe anahtarları geleneği hükümdarın gücünü temsil eden en büyük sembol. Günümüze ulaşan 59 kabe anahtarından sadece sekizi Abbasi dönemine ait.

GÜCÜ TEMSİL EDERDİ

İslamiyetin en güçlü sembollerinden biri olan Kabe anahtarının, Kabe örtüsü gibi takdis edilmiş olduğu kabul edilir.

Kabe anahtarları dönemin Halife'leri tarafından yaptırılırdı. Bu gelenek Bağdat'taki Abbasi Halifeleri tarafından başlatılmıştır. Bölgedeki en kutsal yapının anahtarına sahip olmak hükümdarın gücünü temsil ederdi. Anahtar gücün en yüksek sembolüydü.

Bu gelenek daha sonraki zamanlarda, özellikle Memluklar ve Osmanlılar döneminde de sürdürüldü.

Günümüze ulaşan ve bugüne kadar bilinen Kabe anahtarının sayısı 59'dur. Bu anahtarlar; Topkapı Sarayı Müzesi (54 adet), Nuhat Es-Said koleksiyonu

(2 adet), Louvre Müzesi (1 adet), Kahire İslam Sanatları Müzesi (1 adet) ve Özel Koleksiyon (1 adet) da yer almaktadırlar.

Bu anahtarların sadece 8 tanesi Abbasi dönemine aittir.

MÜZAYEDEDE SATIŞA SUNULACAK DİĞER ESERLER

Portakal Sanat ve Kültürevinden yapılan açıklamada, Conrad Otel'de gerçekleşecek müzayedede “Özel Koleksiyonlar Müzayedesi”nin en önemli bölümünü, Türk resminin kurucusu ünlü ressam Osman Hamdi Bey'in ailesine ait eserlerin oluşturduğu belirtildi.

Osman Hamdi Bey'e ait koleksiyonda, eşi Naile, kızı Leyla'nın portreleri, “Camiden Çıkanlar”, “Harap Kapı” ve “İstanbul Özlemi” isimli çalışmaların bulunduğu kaydedilen açıklamada, müzayedede Şevket Dağ'ın “Ayasofya Son Cemaat Yeri” tablosu, bağa saati, tombakları, hatları ve tekstilleri ile kitaplarının da yer aldığı ifade edildi.

Açıklamada şunlara yer verildi:

“Müzayedede, 1226 yılında Abbasi Halifesi El Muntasır tarafından yaptırılan 'Kabe Anahtarı', Türk resminin büyük ustaları Süleyman Seyyid'in en büyük boyutlu ve en görkemli tablosu 'Karpuzlu Natürmort', Hoca Ali Rıza'nın 'Sapanca Tablosu', Halil Paşa'nın 'Bostancı Sahilinde Oyun Oynayan Çocuklar' ve 'Bostancı Sahilinde Aile' ve 'Haliç' tabloları, Mahmud Cuda'nın Selimiye Camisi önünde 'Kırkpınar' tablosu, ünlü hattat Aziz Rufai'nin ailesine ait Kur'an-ı Kerim, cüz ve kıtalardan oluşan hat, vefat eden eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın koleksiyonundan Nedim Günsür şaheserleri de bulunuyor.”

Satışa sunulacak eserler arasında Türk hat sanatının büyük hattatları Şeyh Hamdullah, Hafız Osman, Kazasker Mustafa İzzet, Kamil Akdik'in levhaları ve Fehmi Efendi'nin görkemli boyutuyla örneğine çok az rastlanacak bir “Hilye-i Şerif”in de yer aldığı ifade edilen açıklamada, müzayedede modern ve çağdaş Türk resminin ünlü ressamları Fikret Mualla, Bedri Rahmi, Eren Eyüboğlu, Abidin Dino, Nuri İyem ve Burhan Doğançay'ın tablolarının bulunacağı aktarıldı.

Müzayedede satılacak eserlerin 4-12 Aralık tarihleri arasında Portakal Sanat ve Kültürevi'nde sergileneceği belirtilen açıklamada, müzayede kapsamında iki yıl önce vefat eden ünlü eleştirmen Fethi Naci'nin anısına da bağış ve dayanışma müzayedesinin gerçekleştirileceği ifade edildi.

AA

Bu haber toplam 1390 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri