Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kabe anahtarı için şok iddia

03.04.2009 17:16
10 milyon sterlin gibi rekor fiyatla satılan Kabe anahtarının taklit olabileceği belirtildi.
Sotheby's 12. yüzyıla ait Kabe anahtarının geçen yıl Londra'da yapılan ve yaklaşık 10 milyon pound gibi rekor fiyata satılan müzayedesini, eserin taklit olabileceği şüpheleri üzerine iptal etti.

Sotheby's'den yapılan açıklamada, "bu tarihi eserle ilgili akademik görüşlerde farklılıkların çıkması üzerine 2008 Mayısta yapılan müzayedinin ertelenmesine ve eserle ilgili daha fazla araştırma ile bilimsel analiz yapılmasına karar verildiği" ifade edildi.

Müzayededen sonra British Museum'a götürülen anahtar, burada birkaç uzman tarafından incelenmişti. Uzmanlar, incelemelerinden 2 hafta sonra eserin tarihi ve sahiciliği konusunda şüpheleri bulunduğunu belirtmişti.

Sotheby's müzayede evinde nisan ayında yapılan müzayedede, 12. yüzyıla ait Kabe anahtarı, 9.2 milyon pounda (13,49 milyon dolar) satılarak, bugüne kadar müzayedeye giren İslam sanatı eserleri arasında en pahalıya satılan eser olarak rekor kırmıştı.

Abbasi dönemine ait olduğu öne sürülen demir anahtar, müzayede sırasında dini otoritenin sembollerinden bir olarak tanımlanmıştı. Kayıtlı 59 Kabe anahtarından yalnızca bir tanesinin koleksiyoncuların elinde olduğu tahmin ediliyordu.

Kaynak:
Bu haber toplam 1846 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri