Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kaçan balık büyük olur

17 Mayıs 2008 / 13:51
yeni belgeler gs nin işine yarayacak
GS'ye 10 milyon Avro'luk belgeler

Marsilya, CAS'a Ribery ile G.Saray'la ilişkisini kestikten sonra görüşmeye başladığını bildirdi. Ama yeni ortaya çıkan delillerle G.Saray, CAS'ta dava açarsa 10 milyon Euro kazanabilir.

Gökmen Özdemir'in haberi

G.Saray'ın Franck Ribery umudu bitmiyor. Ortaya çıkan yeni belgeler ışığında, G.Saray eğer CAS'ta yeni bir dava açarsa, daha önce FIFA ve CAS'ta talep ettiği 10 milyon Euro'luk tazminata kavuşacak. Bilindiği gibi Ribery 2004-2005 sezonu sonunda G.Saray'dan 262 bin Euro'luk alacağını 90 gün geçmesine rağmen tahsil edemediği için sözleşmesini tek taraflı feshederek Marsilya'ya transfer olmuştu. Sonra da 30 milyon Euro'ya Bayern Münih'e geçerek G.Saray'ın kaçırdığı balığın ne kadar büyük olduğunu bir kez daha ispatlamıştı.

Ortaya çıkan yeni belgeler ve deliller çerçevesinde G.Saray'ın CAS'ta hem Marsilya hem de Ribery hakkında sahtecilik, hırsızlık, yalancılık, yalan belge, yalan şahitlik gibi sebeplerden dava açma hakkı bulunuyor. Marsilya FIFA'ya gönderdiği savunmada Ribery ile 14 Haziran 2005 akşamı ilk görüşmeyi yaptığını, 15 Haziran 2005'te de sözleşme imzaladığını iddia etmişti. Fakat ortaya çıkan yeni belgelerde Ribery'nin 7 Haziran 2005'te 'Anlaşma mektubu' adı altında, Marsilya Başkanı Pape Diouf'a “Tamam anlaşmayı ve G.Saray ile sözleşmemi bozma durumunda 500 bin Euro esktra prim almayı kabul ediyorum” diye bir mektup yazdığı belirlendi.

İŞTE RİBERY İLE İLGİLİ G.SARAY'IN UMUDU OLAN YENİ BELGELER

Ayrıca Marsilya'nın 15 Haziran 2005'te imzaladığı sözleşmenin de düzmece olduğu çünkü o tarihte Ribery'nin Marsilya'da değil Lille'de olduğu tespit ediliyor. Bu tarihte Ribery'nin Lille'de olduğunu gösteren belgeler de sarı-kırmızılı kulübün elinde mevcut. Buradaki önemli nokta ise Ribery'nin 14 Haziran'dan önce Marsilya ile görüşmeye başladığının belgelenmesi. Çünkü FIFA kurallarına göre sözleşmesi devam eden bir futbolcu iki transfer dönemi arasında hiçbir kulüp ile görüşemiyor. Bu hem oyuncuyu hem de sözleşmeyle bağlı olduğu kulübü koruyor.

EN BÜYÜK SUÇU İŞLEDİ

FAKAT yeni deliller Ribery'nin G.Saray ile olan sözleşmesini 13 Haziran 2005'te feshetmeden önce Marsilya ile görüştüğünü ve anlaştığını ortaya koyuyor. Bu şartlar altında Marsilya 'adam çalmakla' FIFA kurallarının en büyüğünü ihlal etmiş oluyor. G.Saray'ın şimdi yeni deliller ve belgelerle CAS'ta hem Marsilya hem de Ribery aleyhine dava açma hakkı var. Konu ile ilgili olarak o dönemde Ribery'nin menajerliğini yapan Bruno Heiderscheid'ın G.Saray ile görüştüğü öğrenilirken, Lüksemburglu futbolcu simsarı VATAN'a bu konu hakkında hiçbir açıklama yapamayacağını söyledi.

FUTBOL SOYGUNU GİBİ!

ÖZHAN Canaydın'ın 6 yıllık başkanlığı sürecinde G.Saray'ı prestij olarak en çok yaralayan dava olarak bilinen 'Ribery vakası' Avrupafutbol otoriteleri tarafından da son 10 yılın en büyük futbol soygunu olarak adlandırılıyor. G.Saray'ın yeni yönetiminin bu konu ile ilgili olarak dava açıp açmayacağı ise hala netlik kazanmadı. Çünkü G.Saraylı yöneticiler 2. kez bir dava açıp bunu da kaybetme korkusu yaşıyorlar. Fakat eldeki belgeler 'yeni delil' sayılacağı için CAS'ın davayı yeniden açma ve görüşme hakkı var.

Bu belgelerin ortaya çıkmasıyla başka bir gerçek daha aydınladı. O da Ribery'nin Marsilya'dan başka bir kulübe giderken, Fransız kulübünün elde edeceği bonservis gelirinin yüzde üçünü komisyon olarak geri alacağı. Ribery 30 milyonluk bonservis bedelinin %3'ü olan 900 bin Euro'yu da kendi cebine koymuş durumda. G.Saray'ın hem manevi hem de maddi olarak açacağı davayla son bonservis bedeli de hesaplandığında, 10 milyon Euro'dan daha fazla bir tazminat elde etmesi sözkonusu

Kaynak:
Bu haber toplam 686 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri