Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsviçreye Kızdı AB'yı Mahvetti

16.02.2010 05:51
İsviçre'nin, aralarında Kaddafi'nin de bulunduğu 188 Libyalı için ülkeye giriş yasağı koymasına "intikam" gibi cevap geldi. Libya lideri Kaddafi, İngiltere dışındaki AB ülkelerinin vatandaşlarına vize vermeyi durdurdu.

 

Hannibal Kaddafi'nin 2008'de Cenevre'de neden olduğu iddia edilen olayların ardından İsviçre ile Libya arasındaki kriz önceki gün hat safhaya çıktı. İsviçre, Libyalı hükümet yetkilileri ve diplomatlara ülkesine girişi yasaklamaya karar verdi. Vakit kaybetmeyen Libya hükümeti ise İsviçre'nin tavrına sert tepki göstererek İngiltere dışındaki Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşlarına vize vermeyi durdurma kararı aldı.

SCHENGEN BÖLGESİNİ VURDU


Reuters'a göre, kararı doğulayan bir yetkili, "İngiltere hariç, Avrupalılara vize yok" dedi.

İsviçre'nin Libyalı hükümet yetkililerine ve diplomatlara ülkesine girişi yasaklaması üzerine bu kararın alındığı belirtildi. Libyalı bir yetkili, İsviçre'nin Libya karşısında almış olduğu sert kararlarda bir yumuşamaya gitmemesi halinde Libya'nın misliyle karşılık vereceğini kaydederek, "İsviçre'nin Libyalılara yasaklar getirmesi veya tutuklaması, İsviçre'nin zararınadır" dedi. İtalya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise, "Libya'nın İsviçre'ye cevabı, Schengen bölgesindeki tüm ülkeleri etkiledi" açıklaması yaptı. Libyalı Oea gazetesi, böyle bir kararın hazırlığının yapıldığını geçtiğimiz gün duyurmuştu.

Süreç Hannibal ile başladı

Muammer Kaddafi'nin oğlu Hannibal Kaddafi ve eşi, Temmuz 2008'de Cenevre'deki lüks bir otelde iki çalışanı dövmek suçundan gözaltına alınmış, birkaç gün içinde kefaletle serbest bırakılmıştı. Ancak iki ülke arasındaki kriz ambargolarla devam etti. İsviçre son olarak, aralarında Libya lideri Kaddafi'nin de bulunduğu 188 kişi için ülkeye giriş yasağı koydu.

www.yenisafak.com

Bu haber toplam 1116 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri