Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kaddafi'den Arap ülkelerine suçlama

28 Aralık 2008 / 17:35
Libya lideri Muammer Kaddafi, Arap liderleri İsrail'in Gazze saldırısına "korkakça" cevap vermekle suçladı. Kaddafi, Arap liderlerin Gazze'ye insani yardım önermekten veya muhtemel bir Arap zirvesini konuşmaktan başka bir şey yapmadıklarını savundu.
Libya haber ajansı Jana'da yer alan habere göre Kaddafi, Libya halkına hitaben yaptığı bir konuşmada Arap liderlerine ve Arap ülkelerinin ortak bir duruş belirleme çabalarına göndermede bulunarak "Bu karakterler kendilerinden utanmalılar. Korkak, zayıf ve yenilgiyi kabul eden duruşlarıyla Filistin davasından faydalanıyorlar." dedi.

Kaddafi, isim vermeden "Birisi barış girişimi teklif ediyor. Diğer boş insanî yardım tekliflerinde bulunuyor. Bir diğeri konuşma yapıyor ve geri kalanlar da acil bir Arap zirvesi toplamak için girişim başlatıyorlar" eleştirisinde bulundu.

Libya lideri Kaddafi, İsrail'in Filistinlilere saldırmasını önleyecek çözümlerle gelene kadar Arap liderlerinin "bir şey yapmamalarının veya bir şey söylememelerinin daha iyi olacağını" ifade etti. Kaddafi, "Barışa ihtiyacı olanlar Araplar; barış içinde yaşayan İsrailliler değil. Onlarca yüzlerce ölenler kimler? Araplar." diye ekledi.

Arap liderlerin acil zirveler toplamasıyla da dalga geçen Libya lideri, "Şimdiye kadar kaç defa acil zirve yaptınız? İlk kez mi bir zirve toplantısı öneriyorsunuz? Filistin konusunda kaç tane toplantı yaptınız? Ne elde ettiniz?" diye sordu.

Muammer Kaddafi, Arap-İsrail çatışmasını önlemek için de Arap ülkelerini Suudi Arabistan'ın barış girişimini geri çekmeye çağırdı. Kaddafi, "Arap girişimi dediğiniz girişimi geri çekmelisiniz. Bu bir Arap komplosudur" dedi.

(CİHAN)
Kaynak:
Bu haber toplam 1258 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri