Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kadın yazarların Türban kapışması

14.10.2010 11::3
Gecenin türban tartışması CNN Türk ekranlarındaydı. Cumhuriyet yazarı Şükran Soner ile Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca ekranda kapıştı...

Ahmet Hakan, Tarafsız Bölge'de türban tartışmalarını masaya yatırdı. Programa Cumhuriyet yazarı Şükran Soner, Milliyet yazarı Mehmet Tezkan, Yeni Şafak yazarı Yasin Aktay ve Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca katılırken, Soner ve Karaca'nın polemikleri tartışmaya damgasını vurdu.

MUHAFAZAKAR İŞ ADAMLARI TÜRBANLILARA NEDEN MESAFELİ?
Türbanın üniversitelerde serbest kalmasıyla yeni bir tartışma başladı. Türban kamusal alanda da serbest olacak mı? CNN Türk ekranlarında konuyu tartışan gazeteciler yer yer sert polemiklere girdiler. Özzellikle Cumhuriyet yazarı Şükran Soner'in muhafazakar erkeklerin türbanlı kadınlara yaklaşımı üzerine yaptığı tespitler programda tartışmaya yol açtı. Türbanlı kadınların muhazakar siyasette kullanılan bir argüman olduğunu söyleyen Soner, aynı kadınların iş hayatında ve özel hayatta muhafazakar erkekler tarafından tercih edilmediğini söyledi. Ahmet Hakan ve Nihal Bengisu'nun itirazıyla derinleşen polemik program boyunca sürdü.

SONER: TÜRBAN ULUSLARARASI BİR PROJEDİR 
Cumhuriyet yazarı Şükran Soner, Türban'ın uluslararası düzeyde bir proje olarak dayatıldığını söyleyince stüdyoda yeni bir tartışma alevlendi. Soner, farklı kıtalarda yaşayan milyonlarca kadının birden bire aynı tip türbanla örtünmeye başladığını söyleyerek bunun doğal ve iç dinamikler sonucu yaşanan bir süreç olmadığını, kurgulanmış bir dayatma olduğunu öne sürdü.

Nihal Bengisu Karaca ve Yasin Aktay, Cumhuriyet yazarının iddiasına şiddetli itiraz edince programda yeni bir polmeik başladı. Habertürk yazarı, türbanın dünyada tek tip olarak uygulanmadığını, her kadının kendi tercihiyle örtündüğünü söyledi.

Bu haber toplam 1086 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri