Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kadınlar Erkekleri Sporda Geçti

20 Haziran 2008 / 09:36
Rakamlar, erkek sporu olarak bilinen futbola kadınların ilgisinin arttığını gözler Önüne Serdi.
Euro 2008 süresince kadınların harcamalarının maç başına ortalama 4 milyon euroya ulaşması ve toplamda 140 milyon euroyu bulması bekleniyor. Rakamlar, erkek sporu olarak bilinen futbola kadınların ilgisinin arttığını gözler önüne serdi. MasterCard'ın, dünyanın önemli spor ekonomisi uzmanlarından Profesör Simon Chadwick'e yaptırdığı araştırma, kadınların Euro 2008 ekonomisinde kilit rol oynadığını ortaya koydu.
MAÇ BAŞINA 4 MİLYON EURO

1992 yılından bu yana UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası resmi sponsoru MasterCard tarafından yönetilen ekonomi odaklı araştırmaya göre, kadınların turnuva kapsamında ekonomiye katkıları en az 140 milyon euro olacak. Araştırmaya göre, kadınlar maç başına 4 milyon euronun üzerinde harcama gerçekleştirecek. Söz konusu olan maç başına 4 milyon euro'luk tutarı, futbolla ilgili olarak yapılan alışverişler, yiyecek-içecek, televizyon alımları, konaklama ve ulaşım masrafları oluşturuyor.

ÜLKELERE GÖRE DEĞİŞİYOR

Araştırma, turnuvanın Avrupa ekonomisine katkısının en az 1.4 milyar euro olacağını, kadınların toplam ekonomik katkıdaki paylarının ise yüzde 10 olacağını savunuyor. Ülkeler arasında baş gösteren farklara dayanarak Almanya ve İsveç gibi ülkelerde kadınların katkısı yerel düzeyde yüzde 30'lara kadar çıkabiliyor.Marka tescilinde sınıfta kaldık


Dünyanın önde gelen kulüpleri arasında yaygınlaşan yurt dışı marka tescilinin, Türk kulüpleri arasında yeterince benimsenmediği, Türk kulüplerinin markalarını koruyamadığı belirtildi. Fenerbahçe'nin "Sarı Kanarya", Beşiktaş'ın "Kara Kartal", ve Trabzonspor'un "Karadeniz Fırtınası" markalarının tescili, yurt dışında bazı şahısların elinde bulunuyor. Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Yamankaradeniz "Yurt dışı tescilin, marka değerinin oluşmasına ve artmasına önemli katkısı bulunuyor" dedi.Kaynak:
Bu haber toplam 812 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri