Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kadir Gecesi'ni İhya Etmek

26 Eylül 2008 / 08:12
Bu Ramazan biliyorsunuz, iki ay önceden hazırlığına girilen bir mübarek ay. Receb ayında başlıyoruz, Regàib kandiliyle başlıyoruz, Receb geçiyor mübarek, Mi'raç kandili oluyor, şaban ayına geliyoruz, ortasında Berat gecesi oluyor. Gittikçe böyle ibadet ve

Ramazanın da son on günü, son üçte biri. İlk üçte bir, orta üçte bir, son üçte bir; buna aşr derler. El-aşril-evâil, el-aşril-evâsıt el-aşril-evâhir; yâni ilk on, ortadaki on, sondaki on derler. Bu son on günde Peygamber Efendimiz iyice ibadeti daha da arttırırdı. O kadar arttırırdı ki evden ayrılır, camide yatıp kalkmaya, eve de gitmeden camide gece gündüz ibadet etmeye başlardı. Buna biliyorsunuz i'tikaf deniliyor.. Son on günde Peygamber Efendimiz'in gayeritini, zaten pek güzel olan, tatlı olan şevk ve gayretini daha da arttırarak i'tikafa girdiği gibi biz de onun sünnetine uyarak durumu müsait olanlar, onlar da i'tikafa girmeli. Tabii bu i'tikâfa girmede, miktarı daha da arttırmada, daha da yoğun ibadet eder hale gelmede amaç nedir?.. "Ramazan geçiyor artık, en sonunda sonuca ulaşayım, yâni yarışı kazanayım, Cenâb-ı Hakk'ın lütfuna rahmetine ereyim!" diye. Onun için, son derece gayret gösteriyoruz, bitirirken güzel bitirelim diye.

Bir de tabii bu son on günün içinde Kadir gecesi olduğu söyleniyor. İşte bu hadis-i şerif onu bildiren bir hadis-i şerif. Ubâdetübnüs-Sàmit RA diyor ki: "Peygamber SAS bize Kadir gecesi hakkında bilgi verdi. Kadir gecesini haber verdi bize. buyurdu ki: "Bu Kadir Gecesi Ramazan ayındadır."
Ne zaman?.. "Son on gündedir." Yirmisinden sonra, sonuna kadar. Sonra rakam olarak vermiş: Ramazanda Ramazanın son on gününde... Sonra da daha da kesin rakam veriyor.-- Ya yirmibirinde..." Ev, yahut demek Arapça'da. "Yahut yirmiüçündeYahut yirmibeşinde... Yahut yirmiyedisinde... Yahut yirmidokuzunda..." Yâni tek günlerde... "Yahut da, son ihtimal, Ramazanın sonuncu gecesinde..."

"Bu Kadir gecesini kim kalkıp, ibadetle ihyâ edip geçirirse, sevabını Allah'tan bekleyerek, Allah rızası için, sevap umarak; geçmiş ve gelecek günahları bağışlanır." Geçmiş günahları bağışlanıyor, tekaddüm eden, işlenmiş olan günahlar bağışlanıyor. İleriye de tesir oluyor, onların da bağışlanmasına sebep oluyor."

Onun için, bu Kadir gecesini kaçırmamak için, durumu müsait olan kardeşlerime de hatırlatıyorum: İşte cuma, işte yarın cumartesi, işte Ramazanın son on günü!.. Artık yarışın en son, en heyecanlı, en güzel mükâfatları kazanma zamanına gelmiş oluyoruz. Bu Kadir gecesini de düşünerek, i'tikâfa girmelerini tavsiye ediyorum.

Peygamber SAS'e, eski ümmetlerin ömürleri gösterilmiş. Nuh AS'ın kendisinin yaşı 950, ümmeti ne kadar uzun ömürlü. Tabii o uzun ömürde iyi insanlar ibadet ederler, ibadet ederler, sevap kazanırlar. Onların böyle çok uzun ömürlü, kendisinin ümmetinin de böyle ömürlerinin kısa olduğunu görünce, Rasûlüllah Efendimiz endişe etmiş. Onun üzerine, Allah-u Teàlâ Hazretleri biz ümmet-i Muhammede, bin geceden daha hayırlı olan Kadir gecesini vermiş. Hakkında Kur'an-ı Kerim'de de sûre var. İnşallah zamanı gelince de daha geniş bilgileri radyomuzdan, başka hocaefendilerin konuşmalarından, vaazlarından dinlersiniz, yazılardan okursunuz.

Allah-u Teàlâ Hazretleri, Ramazanın en sonunu daha da aşk ve şevk ile, daha da böyle gayrete gelerek, Cenâb-ı Hakk'ın rızasını kazanacak şekilde geçirmeye cümlenizi, cümlemizi muvaffak eylesin... Tevfikını cümlemize refîk eylesin... Kadir gecesini ihyâya muvaffak eylesin...

Tabii Kadir gecesi saklanmış. Efendimiz, "Şu veya şu, veya şu...." diye söylüyor. Tabii saklanması hikmetli. Bir gün yakaladık deyip de güvenmesinler, gevşemesinler diye; arasınlar da daha da sevaplar kazansınlar diye, saklanmış.

O bakımdan, Kadir gecesini de düşünerek ibadetlerinizi daha da arttırın! Çok sevaplı işler yapmaya, daha da gayrete gelin! Şu Ramazanda Cenâb-ı Hakk'ın lütfuna erip, günahlardan sıyrılıp, cennetlik kullardan olmayı Allah cümlenize ve cümlemize nasib eylesin...

Bizleri duadan unutmayın... Kardeşlerinizi, arkadaşlarınızı, sevdiklerinizi duadan unutmayın... Duanızı sırf kendiniz için değil, onlar için de yapın ki, başkasına dua edince Allah-u Teàlâ Hazretleri seviyor; hem ona veriyor, hem de size veriyor, iki yönden kârlı oluyorsunuz.

Allah-u Teàlâ Hazretleri iki cihanda cümlenizi aziz ve bahtiyar eylesin... Cennetiyle cemâliyle müşerref eylesin... Rıdvân-ı ekberine vâsıl eylesin...

Günün Ayet-i Kerimesi
İman edip salih ameller işleyenlere gelince, onlar için makam olarak Firdevs cennetleri vardır.
(Kehf,107)Günün Hadis-i Şerifi

Kim malını müdafaa sırasında öldürülürse şehiddir. Kim kanını müdafaa sırasında öldürülürse şehiddir. Kim dinini müdafaa sırasında öldürülürse şehiddir. Kim ailesini müdafaa sırasında öldürülürse o da şehiddir.
(Tirmizi, 1421)www.akrafm.com
Cuma Sohbetleri - 15.12.2000

(Merhum Prof.Dr. Es'ad Coşan Hocaefendi)

Bu haber toplam 7116 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri