Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HSYK'nın Paket Yorumu

22.03.2010 13:25
Özbek, Anayasa değişiklik paketinde yer alan HSYK'nın yapısına ilişkin düzenlemelerin ''yürütmenin yargıda yer tutma amacını taşıdığını gösterdiğini'' söyledi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, paketle ilgili konuları televizyondan izlediklerini, metni inceleme imkanı bulamadıklarını belirtti. Kadir Özbek, şöyle konuştu:

''Yüksek yargı organları başkanlarının daha önce ifade ettikleri hususlar konuyla
ilgili soruların yanıtlarını da içermektedir. Önemli olan bunun niye yapıldığı, neden yapılmak istendiği ve yapılış biçimidir. Niye yapıldığı meselesinden bakılırsa bunun, yürütmenin yargıda yer tutma amacını taşıdığı görülmektedir. Nasıl yapıldığı meselesinden bakarsak da demokratikleşme ve Avrupa Birliği beklentileri düşünüldüğünde ana unsurun uzlaşma olması gerekirken bunun mevcut olmadığı görülmektedir. Dolayısıyla anayasaların en önemli unsuru olan uzlaşma ve bunun sonucunda kalıcılık unsurlarının eksik olduğu görülmektedir. Bunun şimdi ve gelecekte doğuracağı sakıncalar çok büyüktür.''

HSYK'ya
yeni seçilecek üyelerle ilgili düzenlemeleri de eleştiren Özbek, kurula seçilecek gruplar, kişiler ve sayılara ilişkin düzenlemelerin ''bir takım pazarlık unsurları'' taşıdığı izlenimi edindiklerini kaydetti. Özbek, ''Seçilecek gruplar arasından da bir takım meslek gruplarına adeta 'sus payı' şeklinde düzenlemelerin mevcut olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Kadir Özbek, metni inceleme
imkanı
bulduktan sonra kurul üyeleriyle kendi aralarında değerlendirme yapacaklarını ifade etti.

AA

Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri