Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul dünya gözdesi oldu

26.06.2010 23:37
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye'nin lokomotif kenti olan İstanbul'un, iktisadi başkentliğin ötesinde dünyanın etkilendiği bir şehir haline geldiğini söyledi.

 Ümraniye Kazım Karabekir-İnkılap Bölgesi Otoban Yolu'nun açılış töreninde konuşan Topbaş, dünya nüfusunun yüzde 65'inin şehirlerde yaşadığını, 2030'lu yıllara doğru dünya nüfusunun yüzde 75'inin kentlerde yaşayacağının söylendiğini belirtti.

İstanbul'un nüfusunun 1 milyon olduğu dönemleri hatırladığını, şimdi ise 14 milyonluk bir nüfusa sahip olduğunu kaydeden Topbaş, İstanbul'un bu ölçeğiyle Avrupa'nın 23 ülkesinden büyük, bazı ülkelerin de 4-5 katı olduğunu vurguladı.

Topbaş, şehirlerin, medeniyetlerin yeşerdiği, insanların beklentilerine cevap verilen yerler olduğunu ifade ederek, ''Her birimiz Anadolu'nun değişik yerlerinden kentlere, İstanbul'a geldik. Bu şehri hep beraber imar etmeye çalışıyoruz. Ama şunu söylemeden geçemeyeceğim; zamanında eğer buna göre bir düzenleme ve plan yapılmış olsaydı, bugün burada bu yollarla ilgili açılış yapmayacaktık. Başka sosyal projeler konuşacaktık. Maalesef bunlar geciktirilmiş, gelecek okunamamış'' diye konuştu.

Birinci köprünün yapılmasına karşı çıkıldığını, aradan çok kısa bir süre geçmesinin ardından köprünün yetersiz kaldığını ve ikinci köprünün yapılmasının gündeme geldiğini aktaran Topbaş, ikinci köprüye de karşı çıkıldığını, ancak bugün üçüncü köprünün yapımının konuşulduğunu söyledi.

Üçüncü köprünün yapılabilmesi için çalışmaların devam ettiğini dile getiren Topbaş, şöyle konuştu:

''Neden 50, 100 yıl sonrasını planlayamıyoruz? Bu ciddi anlamda bir eksiklik. Bunun altını çizerek söylemek istiyorum. İstanbul dünyanın en önemli karar alma noktası haline geldi. Devlet başkanları, birçok önemli kurum ve kuruluş İstanbul'da bir araya geliyor, toplantılar yapılıyor ve buradan uluslararası ölçekte kararlar çıkıyor. İstanbul artık Türkiye'nin bir lokomotif kenti ve iktisadi başkentliğin ötesinde dünyanın etkilendiği bir şehir haline geldi. Daha ilerisini istiyoruz. Diyoruz ki bu şehirde yaşayan herkes rahat olsun, ekonomik problemleri çözülsün, şehirde yaşamaktan gurur duysun. Yükselen her yapı, yapılan her iş aynı zamanda istihdam demek. Sayın Başbakanımızın döneminde başlattığı o yerel yönetim, belediyecilik anlayışını hız kesmeden devam ettiriyoruz.''

Göreve geldiklerinde İstanbul'da Cumhuriyet tarihinde yapılmış alt geçit ve kavşak sayısı toplamının 57 olduğunu, kendilerinin ise 231 alt geçit ve kavşak çalışmasını bitirdiklerini vurgulayan Topbaş, 404 kilometre ham yol ilave ettiklerini aktardı.

Topbaş, İstanbul'da 6 yılda yaptıkları yatırımın 28,5 milyar lira olduğunu kaydederek, ''Hani birileri diyor ki; 'Bu para nasıl kullanılıyor?' Kardeşim şunu da sorun; 'Geçmişte bu paralar neredeydi, niye toplanmıyor, niye yollar yapılmıyor?' Niye bunu sormuyorsunuz?'' dedi.

-''18 MİLYON METRE KARE YEŞİL ALAN YAPTIK''-

Şehirler geliştikçe, kentteki hareketliliğin arttığını bildiren Topbaş, İstanbul'da günde 23 milyon insan hareketliliği yaşandığını belirtti.

Yaptıkları yatırımların, Türkiye'deki tüm kurumların yaptığı yatırımların yüzde 26'sı olduğunu dile getiren Topbaş, şunları kaydetti:

''Yani Türkiye'de kurumların yaptığı yatırımların 4'te birini İstanbul Belediyesi, bir o kadar da ilçe belediyeleri yapmakta ve şehrimiz hızla gelişmekte. Daha çok işler yapacağız. Çünkü bu şehir dünyayla yarışıyor. Böyle bir şehrin temel ihtiyaçları başta olmak üzere, her alanda ne gerekiyorsa yatırım yapıyoruz. Bu şehirde günde 14 bin ton çöp toplanıyor. Bir çöp problemi yaşanmıyor. Günde 2,5 milyon metre küp su kullanılıyor. Milyonlarla ifade ettiğimiz ölçekte ağaç diktik. 18 milyon metre kare yeşil alan yaptık. Havası temizlendi, çevresi düzeldi, atık suları arıtılıyor. Böyle bir süreci bu şehir artık kazandı. Ümraniye-Üsküdar metrosuyla ilgili çalışmalara devam ediliyor. Maliyeti 2 katrilyona yakın. Bunun ihalesinin yapılması için arkadaşlara talimat verdim. Hemen adımını atmak istiyoruz.''

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can da yol sayesinde bölgedeki 7 mahallede yaşayan 150 bin vatandaşın Şile-Üsküdar otobanına direkt bağlanabildiğini belirterek, ''Bu proje, aynı zamanda bölgenin en yoğun hastanesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesini de doğrudan Şile-Üsküdar otobanına bağlamış oldu'' dedi.

Daha sonra Topbaş, Can ve AK Parti İstanbul Milletvekili Edibe Sözen tarafından, Ümraniye Kazım Karabekir-İnkılap Bölgesini direkt Şile-Üsküdar otobanına bağlayan yolun açılışı yapıldı.

Bu haber toplam 1002 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri