Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kahraman ASTSUBAY

21 Temmuz 2008 / 08:42
ayağından yaralı olmasına karşın teröristlerle saatlerce çatıştı
Şırnak'ın Silopi İlçesi kırsal kesiminde PKK'lı teröristlerle bir hafta önce çıkan çatışmada şehit olan 27 yaşındaki Jandarma Komando Astsubay Onur Bakbak'ın emrindeki askerler ile ateş altında kalan aralarında çocukların da bulunduğu köylülerin can güvenliğini sağlamak için yaralı olarak saatlerce teröristlerle çatıştığı ortaya çıktı.
Çatışma sırasında bölgede bulunan köylüler kendilerine korumak için askerlerin yanına gittiklerini anlatarak, “Astsubay Bakbak, bacağından yaralanmış ve çatışmaya devam ediyordu. Askerlere, 'Kendi güvenliğinizi ve köylülerin güvenliğini sağlayın' emir verdi. Bizi güvenli bölgeye alıp çatışmaya devam etti. Daha sonra şehit olduğunu öğrendik” dedi.

Silopi'de Cudi Dağ eteklerinde bulunan ve daha önce boşaltılan Esenli ile Derebaşı köyleri arasında devriye görevi yürüten güvenlik güçleri, 13 Temmuz'da akşam saatlerinde Jandarma Komando Astsubay Onur Bakbak, komutasındaki timiyle devriye görevi yürütürken bir grup PKK'lı terörist ile karşılaşıldı. Askerlerin, 'teslim ol' uyarısına PKK'lıların ateşle karşılık vermesi üzerini, açılan ilk ateşte Astsubay Bakbak ayağından yaralandı.

KÖYLÜLERİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYIN

Köylüler, daha sonra yaşadıklarını şöyle anlattı: “Yanımızda çocuklarımızla birlikte köyde hayvan otlatıp , bahçelerimizi sularken, gelen askerler bizimle bir süre sohbet ettikten sonra yanımızdan ayrılıp gittiler. 15-20 dakika sonra askerlerin gittiği yönden silah sesleri gelmeye başladı. Köyde siper alan askerler PKK'lılarla çatışıyordu. O sırada Astsubay Onur Bakbak'ın ayağından yaralı olduğunu gördük. Yaralı halde çatışmaya devam ediyordu. Bizi görünce emrindeki askerlere, 'Kendinizi güvenliğiniz ile köylülerin güvenliğini sağlayın' diye emir verdi. Bize de kendinize dikkat edin, çocuklarınızı koruyun” dedi. Şehit olduğunu öğrendiğimizde çok üzüldük”


Kaynak:
Bu haber toplam 1072 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri