Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Enkaz kazanın büyüklüğünü anlatıyor

30.03.2009 12:53
Kahramanmaraş'ınmerkeze bağlı Döngel köyü yakınlarında düşen, BBP Genel Başkanı MuhsinYazıcıoğlu'nun da hayatını kaybettiği helikopterin enkazı, kazanın büyüklüğünügözler önüne seriyor.
Kaza, uzmanlar tarafından "helikopter, Keş Dağı'na adeta bir kaleduvarına çarpar gibi çarpmış" şeklinde yorumlanıyor.BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşırken düşen

helikopterin enkazını havadan görüntüledi.İHA MUHABİRİ GÜNEŞ ARANIYOR

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesindeki BBP mitingine katılan ve buradan ayrılırken düşen helikopterde yer alan İHA muhabiri İsmail Güneş'i arama çalışmaları devam ediyor.AA ekibi, enkazın bulunduğu ve İHA muhabiri İsmail Güneş'in arandığıalanın üzerinde helikopterle tur atarak, görüntü ve fotoğraf aldı.Genelkurmay Başkanlığı'na ait 2 adet skorsky helikopter, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait 1 skorsky helikopter, Sivil Savunma ekipleri, KahramanmaraşEmniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şubesi timleri, dağcılık kulübüne bağlı gönüllüler Güneş'in bulunması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.Olayın meydana geldiği günden, enkazın bulunup cesetlerin indirildiği ilk 3 gündeki yoğun kar yağışı ve tipi yerini zaman zaman Göksun'da güneşli havayabırakmasına rağmen hava sıcaklığı yine de sıfırın altında seyrediyor.Enkazın bulunduğu bölgede kar kalınlığı yer yer 1-1.5 metreye ulaşırken,zor doğa koşulları ekiplere güç anlar yaşatıyor.Çalışma yapan ekipler, karla kaplı zeminde yürümekte zorlandıkları için enkaz bölgesine helikopterle bırakılıyor.


Ara verilmeden 24 saat boyunca sürdürülen çalışmaları yürüten Sivil Savunma ve Özel Harekat Timleri'nin karmaskesi ve gözlüklerle çalışma yapıyor. Çalışma performasını artırmak amacıyla skorski helikopterlerle yeni ekiplerin ilçe merkezinden bölgeye taşınıp, yorulan ekiplerin dinlendirilmesi sağlanıyor.Helikopterden bakıldığında enkazın bulunduğu bölgeye kara yoluyla ulaşımın zorluğu dikkati çekiyor. Bölgenin tamamen karla kaplı ve engebeli olduğu görülüyor. Ekipler, enkazın 500-600 metre yakınındaki çok küçük çaplı düzlük bir alanı kardan arındırarak helikopterin iniş ve kalkışına imkan sağlanıyor.Göksun'daki futbol sahası helikopterler için üs olarak kullanılıyor. Arama kurtarma çalışmalarının karadan da yoğun bir şekilde sürdürüldüğü bildirilirken, Göksun'daki futbol sahasının yanında bir ambulansla sağlık ekibi hazır bekletiliyor. Çalışmalarda Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen 4 köpek de kullanılıyor.Kahramanmaraş Valisi M. Niyazi Tanılır, yaptığı açıklamada, kazanın ardından İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın başkanlığında kriz masası kurulduğunu, İHA Muhabiri İsmail Güneş bulunana kadar kriz merkezinin kendisinin başkanlığında çalışmalarını sürdüreceğini söyledi.Tanılır, "İHA muhabiri bulunana, bu iş neticelenene kadar ekipler buradan ayrılmayacak" dedi. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşırken, düşen helikopterin enkazı ise kazanın büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Helikopterin parçalarının geniş bir alana yayılmış olması uzmanlar tarafından "Helikopter, Keş Dağı'na adeta bir kale duvarına çarpar gibi çarpmış. Dağ bir sur gibi helikopterinkarşısına çıkmış" şeklinde yorumlanmasına neden oldu.
İHA muhabiri İsmail Güneş'in kazanın hemen ardından 112 Acil Servis'i aradığına ve kaza yerinin bulunması için çaba gösterdiğine dikkati çeken uzmanlar, arama çalışmalarını bölgedeki mağaralarda da sürdürüyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri