Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kahreden açıklamalar

06 Ekim 2008 / 13:25
Türkiye Aktütün'deki saldırıda şehit düşen evlatlarına ağlarken Washington Post gazetesi, kahreden gerçeği yazdı.
Terör örgütü PKK'nın Aktütün saldırısı ve Türk kamuoyunun buna gösterdiği tepkiler, yabancı basının gündeminde bulunuyor.

Washington Post gazetesi, kamuoyunun, sivil liderlerin PKK'nın saldırılarını durduramamasına öfkesinin arttığını belirtirken, “Türkiye'nin bu yıl PKK saldırılarında verdiği asker kaybı, komşu Irak'taki şiddet sonucunda ABD askerlerinin uğradıklarından fazla” diye yazdı. Financial Times ise, Türkiye'de sivil ve askeri liderlerin çok yoğun bir baskı altına gireceğini savunurken “Olayın, hükümetin, PKK sorununa kalıcı çözüm bulmasını zorlaştıracağı” görüşünü dile getirdi.

-WP: “PKK SALDIRILARI ÖZELLİKLE AKP İÇİN SORUN YARATIYOR”

Washington Post gazetesi, İstanbul kaynaklı Ellen Knickmeyer imzalı uzun haberinde “Türkiye'de kamuoyunun, sivil liderlerin PKK'nın saldırılarını durduramamasına öfkesinin giderek arttığı”nı belirtti. Öldürülen askerler için düzenlenen cenaze törenlerine katılanların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a tepki gösterdiğini kaydeden gazete, şunları yazdı:
“Öldürücü saldırılar, özellikle Erdoğan'ın başında bulunduğu ve İslamcı kökleri nedeniyle çok laik olan askerlerin güvensizlik duyduğu iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi için sorun yaratıyor.

“Hükümet, asilerle mücadele konusunda kendisini askerler kadar kararlı göstermeye çalışıyor.”
Türkiye'nin PKK'ya karşı verdiği mücadeledeki “şiddet”in 40 binden fazla kişinin öldüğü 1980 ve 1990 yıllarına göre azaldığını belirten gazete, “Türkiye'nin bu yıl PKK saldırılarında verdiği asker kaybı, komşu Irak'taki şiddet sonucunda ABD kuvvetlerinin uğradıklarından fazla” diye yazdı.
Washington Post, Türkiye'nin öfkesinin Irak merkezi hükümeti için bir “diplomatik sorun” yarattığını da belirtti.

-FT: “YENİ SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR ABD'YLE İLİŞKİYİ GERGİNLEŞTİREBİLİR”

İngiliz Financial Times gazetesi de, Ankara kaynaklı haberinde saldırıda öldürülen askerler için yas tutmak için binlerce kişinin sokaklara döküldüğüne dikkat çekerken, “Türkiye'nin askeri ve sivil liderleri, Kürt ayrılıkçılarının aylardan sonra gerçekleştirdiği en kanlı saldırıya cevap vermeleri konusunda yoğun bir baskının altına girecek” görüşünü dile getirdi.
Türkiye'nin de Irak yetkililerine baskı yapmasının beklendiğini kaydeden gazete şunları yazdı:

“Ancak, hükümet, Irak'taki kırılgan güvenlik durumunun istikrarsızlaştırılmasından korkan ABD ve AB müttefikleriyle ilişkileri gerginleştirebilecek yeni sınır ötesi operasyon çağrıları ile karşı karşıya kalacak. Duygular o kadar yoğun iken olay, hükümetin, PKK ile yaşanan soruna kalıcı çözüm bulmasını zorlaştıracak.”
Financial Times, PKK saldırısının Anayasa Mahkemesi'nin DTP hakkındaki kapatma talebini incelediği bir döneme denk düştüğüne dikkat çekti.

(ANKA)
Bu haber toplam 1010 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri