Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kale gibi tanklar geliyor

19 Aralık 2008 / 16:41
TSK’nın “Yürüyen Kale” olarak adlandırılan “Mayına Dayanıklı Araçları” ihalesini BMC kazandı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün katılımıyla toplanan Savunma Sanayi İcra Komitesi, bazı savunma projelerini karara bağladı.

TSK’nın “Yürüyen Kale” olarak adlandırılan “Mayına Dayanıklı Araçları” ile 2.5, 5 ve 10 tonluk personel ve yük taşıyıcı araçlarının ihalesini BMC kazandı. 3/4 tonluk komuta kontrol araçları ihalesini Otokar, amfibi zırhlı muharebe istihkam iş makinesi projesini ise FNSS aldı. TSK’nın ilk keşif gözetleme uydusu ihalesi Göktürk’ü ise İtalyan-Fransız konsorsiyumu Telespazio S.p.A firması kazandı.

320 MİLYON EUROLUK PROJELERE ONAY

TSK’nın 2.5 tonluk personel ve yük taşıyıcı ihalesini kazanan üretici BMC oldu. İhale kapsamında toplam 716 adet araç üretilmesi öngörülüyor. 5 ve 10 tonluk yük taşıyıcı araç tedarikini de BMC gerçekleştirecek. Bu tipte toplam 685 aracı TSK için İzmir’deki 200 bin metrekarelik tesislerinde üretecek. “Yürüyen Kale” olarak adlandırılan mayına karşı korumalı araç tedarikini de BMC aldı. BMC bu araçlardan toplam 468 araç üretecek.

TSK’nın 3/4 tonluk komuta kontrol aracı ile personel ve yük taşıyıcı araçlarını ise Otokar üretecek. Bu araçlardan toplam 861 adet alınacak.

Amfibi zırhlı muharebe istihkam iş makinesi projesini ise FNSS aldı. Şirket TSK’ya 12 adet makine teslim edecek. Taktik tekerlekli araçlar ihalesinin toplam bedeli 320 milyon euro oldu.

FRANSIZLAR YASAĞI DELDİ

Keşif gözetleme uydusu Göktürk projesini ise İtalyan - Fransız konsorsiyumu Telespazio kazandı. 270 milyon euro’luk proje kapsamında Telespazio, TUSAŞ arazisi üzerine bir uydu merkezi kuracak. Uydu, 2012 yılında uzaya fırlatılacak. Fransa Ulusal Meclisi’nin Ermeni soykırımı iddialarının reddini cezalandıran yasa tasarısını onaylamasına tepki olarak bu ülke ile tüm askeri ilişkilerini askıya almasının ardından, Fransızların ortak olduğu bir şirket Türkiye’de ilk kez ihale kazandı.

‘MEHMETÇİK’İ MKEK ÜRETECEK

Mesaj ve Evrak Dağıtım Sistemi projesini Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri alırken, çekili alçak irtifa hava savunma füze sistemi geliştirme çalıştırmaları için Roketsan ile görüşmeler başlatılacak. 100 milyon euroluk süratli amfibi gemi projesi için Adik - Furtrans ortak girişimi ile sözleşme görüşmeleri başlatılırken, modern piyade tüfeği “Mehmetçik”i Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKEK) üretmesi kararlaştırıldı.
Kaynak:
Bu haber toplam 1516 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri