Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kalkarken parçaları koptu

01 Haziran 2008 / 16:06
Discovery uzay mekiğinin kalkışı sırasında buz veya izolasyon maddesi olduğu sanılan 5 parçanın koptu
Discovery'nin kalkışında 5 parça koptu
Discovery uzay mekiğinin kalkışı sırasında buz veya izolasyon maddesi olduğu sanılan 5 parçanın, mekiğin ısı kalkanına çarptığı belirlendi. NASA yetkilileri, bunun ciddi bir sorun yaratacağını düşünmüyorlar.

7 kişilik mürettebatıyla Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) gitmek üzere uzaya fırlatılan Discovery'nin devasa yakıt tankından 5 adet, buza veya köpük yalıtım maddesine benzer parça koptu. Ancak olay kalkışın kritik kabul edilen ilk 2 dakikasında meydana gelmedi.NASA'nın uzay operasyonlarından sorumlu yetkilisi Bill Gerstenmeier, kopan ve mekiğin ısı kalkanına çarpan parçaların önemli bir sorun yaratacağını düşünmediklerini belirterek, "Parçalar kalkışın kritik noktasında kopmadı. Kopan parçaların mekiğe hasar verecek derecede hız kazandığını sanmıyoruz" dedi.

Amerikan uzay mekiklerinin 15 kat yüksekliğinde ve 2 tona yakın çok soğuk sıvı hidrojen ile oksijen taşıyan dev yakıt tankları, her kalkışta sürekli parçalar kopan köpük yalıtım maddesiyle kaplı bulunuyor.Bu köpük parçalarından bir tanesi Columbia mekiğinin termal kalkanına kalkışta çarparak hasar vermiş ve mekiğin 1 Şubat 2003'te Dünya'ya dönüşü sırasında atmosferde parçalanarak 7 astronotun ölümüne neden olmuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri