Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Grip, kalp krizini tetikliyor

31.12.2009 00:17
Kış aylarında sık olarak görülen grip virüsünün kalp krizi geçirme riskini artırdığı kaydedildi

Kış aylarında sık olarak görülen grip virüsünün kalp krizi geçirme riskini artırdığı kaydedildi. Antalya An-Deva Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Refik Emre Altekin, kış aylarında görülen grip virüsünün damar tıkanıklarına neden olduğunu, bu nedenle kalp krizi riskinin arttığını söyledi.

 

Kalp krizinin en önemli nedeninin kalp damarlarında meydana gelen tıkanma olduğunu belirten Altekin, bunun sonucunda hücrelerde iltihap oluştuğunu ifade etti. Gribin vücuttaki virüslerin artmasına neden olduğunu anlatan Altekin, bu durumun aterom plaklarını da etkileyerek kalp krizi riskini artırdığını kaydetti. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerde mevsimsel farklılıklar bulunduğuna değinen Altekin, şunları söyledi: "Kış aylarında ortaya çıkan üst solunum yolu rahatsızlıklarının büyük bir bölümü grip olarak adlandırılır ve buna 'influenza' adı verilen bir virüs neden olur. Bu virüse karşı oluşturulan savunma mekanizmalarının kalp krizini tetiklediği düşünülmektedir. Bu virüsün etkisi dışında kış aylarında soğuk hava nedeniyle hareket imkânının azalması, daha standart bir yaşamın tercih edilmesi ve soğuğun kalp damarlarında ani kasılmaya yol açması da kalp krizi riskini artırır."

 

Stent(damara takılan cihaz) takılmış ya da by-pass olmuş hastaların daha dikkatli olması gerektiğini belirten Altekin, bu tür hastaların tekrar kalp krizi geçirme riskinin yüksek olduğunu ifade etti. Kalp hastalarının gripten korunma yollarına da değinen Altekin, "Ellerinizi sık sık yıkayın, bol sıvı tüketin ve C vitamini alın." önerilerinde bulundu.

 

Amerika Birleşik Devletleri Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, by-pass olmuş, stent takılmış ya da balonla damarları açılmış hastalara grip aşısını önerdiğini hatırlatan Altekin, kalp hastalarının gribe yakalanma riskinin fazla olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: "Rakamsal veriler grip aşısının kalp hastalıklarına olan faydasını destekliyor. Bir yıl içinde erişkin bireylerin yüzde 10 ile 20'sinde grip hastalığı görülüyor. Koroner arter hastalığı olan bireylerde aşılanma oranı yüzde 30'lar seviyesinde. Hastaneye yatan hastalara aşı yapıldığı takdirde, özellikle grip mevsiminde bu hastalardaki ölüm yaklaşık yüzde 50 oranında azalıyor."

 

Bu haber toplam 2180 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri