Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kamer Genç'ten Erdoğan'a Teşekkür

16.11.2009 16:30
Erdoğan ve AK Parti'ye karşı tutumu ile bilinen milletvekili Kamer Genç, ilk defa Başbakan'a da teşekkür etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'ndeki demokratik açılım tartışmaları sırasında "Dersim'de analar ağlamadı mı?" diyen CHP Genel Başkanvekili Onur Öymen'e tepkiler dinmiyor.

 

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, Öymen'in zaman geçirmeden bir an önce istifa etmesi gerektiğini söyledi. Genç, Öymen'in kendini kurtarmak için Atatürk'ü bu işlere karıştırmamasını da istedi.

 

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Kamer Genç, Onur Öymen'in Dersim ile ilgili sözlerini değerlendirdi. Konuşmasına Dersim isyanını anlatarak başlayan Genç, "Dersim'in ismi 1938 yılında değişti. Bu dönemde bazı ağaların otoritesi sarsılınca karakolları bastılar. Devlet tarafından da askeri harekâtlar yapılmış. Ancak generaller yargılamalar yapmış. Mahkemeler kurulmuş, yargısız infazlar yapılmış. Büyük bir faciadır. Resmen vahşet yaşanmıştır." dedi.

 

Genç, CHP'li Öymen'in PKK ile mücadeleyi anlatırken Dersim örneğini vermesinin büyük bir talihsizlik olduğunu söyledi. Geçmişin acılarını kaşımanın kimseye faydasının olmadığını ifade eden Genç, "Sayın Onur Öymen'in PKK ile mücadeleye Dersim'i örnek göstermesi büyük bir talihsizliktir. Çok büyük bir hata yapılmış. İstiyoruz ki yeni nesil bu tür olayları hatırlayarak, kin ve nefretle yetişsin istemiyoruz." diye konuştu.

 

Bu sözlerin Dersimliler başta olmak üzere tüm Alevi kesimini incittiğini hatırlatan Genç, Öymen'in hatasını düzelmek yerine Atatürk'ün arkasına sığındığını ifade etti.

 

Öymen'in derhal istifa etmesini gerektiğini vurgulayan Genç, "Dersim olaylarında Atatürk'ün günahı yok. Atatürk'ü kendi günahına set yapmasın. Atatürk'ün arkasına sığınmasın. Bir an önce partisinden ve milletvekilliğinden istifa etsin. Onurlu bir duruş sergilemesi gerekir. Çıksın, 'insan hata yapabilir, ben de bir hata ettim' desin ve istifa etsin." Genç, Öymen'in hatasının CHP'ye mal edilmemesi gerektiğini de savundu.

 

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'ye karşı tutumu ile bilinen bağımsız milletvekili Kamer Genç, ilk defa Başbakan'a da teşekkür etti.

 

Genç, "1938'de yaşanan olaylar sonucu mağdur olan insanlara sahip çıktığı için kendilerine çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu. Genç, Başbakan'dan Cumhuriyetin kuruluşunda emeği geçen Dersimli Diyap Ağa'nın mezarını yapmasını da istedi.

 

Bu haber toplam 1160 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri