Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kamptan kaçan PKK'lılar özgür

16.11.2009 16:33
Kamplardan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan 8 PKK'lıdan 7'si serbest bırakıldı.

Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü kamplardan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan 8 PKK'lıdan 7'si serbest bırakıldı. Savcılık sorgusunda daha önce hakkında yakalanma emri olduğu tespit edilen biri kişi ise tutuklandı.

 

PKK'nın Kandil Dağı'ndaki kamplarından kaçarak Habur Sınır Kapısı'nda güvenlik kuvvetlerine teslim olan terör örgütü üyesi 8 kişi, Silopi İlçe Jandarma Komutanlığı'nda sorgulandıktan sonra Diyarbakır'a gönderilmişti. Diyarbakır'a getirilen örgüt mensupları, TCK'nın 'Etkin Pişmanlık' yasasından faydalanmak istedi. Sorguları Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılan 8 kişiden 7'si herhangi bir suça karışmadıkları gerekçesiyle serbest bırakıldı. Sorgu sırasında hakkında 'yakalama emri' olduğu tespit edilen PKK'lı ise tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Cezaevi'ne gönderildi. Serbest kalan PKK'lıların ailelerinin yanına gittiği belirtildi.

 

'Etkin Pişmanlık' suçunu düzenleyen TCK'nın 221 maddesinin ikinci fıkrasında "Örgüt üyesinin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin, gönüllü olarak örgütten ayrıldığını ilgili makamlara bildirmesi hâlinde, hakkında cezaya hükmolunmaz." deniliyor. Haziran 2005 tarihinden bu yana uygulanan yasadan şu ana kadar 700'e yakın PKK'lı faydalandı.

 

 

Bu haber toplam 1576 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri