Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kamuya Binlerce Kadro Tahsisi

20.04.2010 20:40
Kamuda binlerce boş kadro için memur alınmasına yönelik girişim başlatıldı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek alımın ayrıntılarını açıkladı.

20 bin polis!

Emniyet Teşkilatı Kanunu ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu. Tasarıya göre, en az 4 yıllık yükseköğretim kurumlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olan ve sınav tarihi itibariyle 28 yaşından gün almayan erkek ve kadınlar ile askerliğini yapmış 30 yaşından gün almamış erkek adaylar arasında yapılacak seçme sınavında başarılı olanlar, 6 aydan az olmamak üzere polis meslek eğitimine alınacak.

Böylece, polis meslek eğitimine alınacak erkek ve kadınlar için 27 olan yaş sınırı 28'e, askerliğini yapmış erkekler için 29 olan yaş sınırı da 30'a çıkartılıyor. Tasarıyla ihdas edilen kadroların 1000'i Emniyet Genel Müdürlüğünün merkez teşkilatında, 19 bini ise taşra teşkilatında istihdam edilecek. Tasarının gerekçesinde, AB'ye üye ülkelerde 250 kişiye bir polis memuru düşerken, Türkiye'de bu rakamın 301 olduğu vurgulanarak, AB standartlarına göre bu sayının yetersiz olduğu bildirildi.  

MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK AÇIKLADI

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 40 bin öğretmen, 20 bin polis, 7 bin öğretim görevlisi alınacağını açıkladı.

Şimşek, doktor ve hemşire başta olmak üzere sağlık personeli alımı için Sağlık Bakanlığı ile çalışmaların ise devam ettiğini bildirdi. Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’na ise kadro sınırlaması olmaksızın ‘denetim elemanı’ alınacağını söyledi. Kamuda açık bulunan 38 bin özürlü kadrosunun bir bölümünün ise bu yıl doldurulabileceğini belirtti. 

Bakan Şimşek, Başbakan Erdoğan’ın, “Kamuya ciddi sayıda memur almak üzere çalışma yapıyoruz” sözlerine açıklık getirdi. Ankara’da Kayıt Dışılık: Nedenler, Sonuçlar, Politikalar Raporunun tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şimşek, bütçenin ve Orta Vadeli Mali Plan’ın kendileri için çıpa olduğunu vurguladı. Mali disiplinden taviz vermeyeceklerini belirttikten sonra, bütçede öngörüldüğü şekilde 2010 yılında kamuya alınacak kadro çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Eğitime 47 bin

Önceliklerinin başında eğitim, sağlık ve güvenlik geldiğine dikkat çeken Şimşek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın talebi üzerine büyük çoğunluğu kadrolu olmak üzere bu yıl 40 bin öğretmen alınacağını açıkladı. Yine bütçede öngörüldüğü gibi üniversitelerin ihtiyacı için 7 bin öğretim görevlisi kadrosu ihdas edileceğini söyledi.

Hemşire-doktor çalışması sürüyor

İçişleri Bakanlığı’nın talebi üzerine 20 bin polis alımı olacağını belirten Şimşek, Sağlık Bakanlığı ile de sağlık personeli alımı için görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da doktor, hemşire açığını gidermeye çalışacaklarını vurguladı.

Denetim elemanında ‘sınır’ yok

Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na da kayıt dışı ile mücadele çerçevesinde denetim elemanı alınacağını belirten Şimşek, bu alımlar için Personel Rejimi kısıtlarını kaldırdıklarını ifade etti. Diğer bir ifadeyle Şimşek, denetim elemanı sayısının ihtiyaca göre belirleneceğini ve sınır olmayacağını vurguladı.

38 bin özürlü kadrosu boş

Kamunun özürlü kadrolarını doldurmaması nedeniyle ‘özürlü alımını’ kadro sınırlaması dışında tuttuklarını anımsatan Şimşek, 38 bin boş özürlü kadrosunun bir bölümünün 2010 yılında doldurulabileceğini söyledi. Ancak tamamının bu yıl alınacağı anlamına gelmediğini ifade etti. 

 

Bu haber toplam 1604 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri