Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kan bağışı kampanyası

26 Mayıs 2008 / 10:46
Kızılay bir milyon 'iyi insan' arıyor.

Kızılay, Türkiye'nin ihtiyacı olan kanı gönüllülerden karşılamak için 'Kan bağışı için bir milyon iyi insan aranıyor' kampanyası başlattı. Kızılay Başkanı Küçükali, "Bağışta arzu edilen oranı yakalayamadık. İnsanlarımız daha duyarlı olmalı" dedi.

Kızılayı, Türkiye'nin yıllık 1.5 milyon ünite olan yıllık kan ihtiyacını tamamen gönüllü ve düzenli bağışçılardan karşılamak için 'Kan bağışı için bir milyon gönüllü aranıyor' kampanyası başlattı. Türkiye'nin kan ihtiyacının halen yüzde 50'si gönüllü bağışçılardan karşılanırken geri kalan bölümü hasta yakınlarının temin ettiği kan bağışçılarından sağlanıyor.

Conrad Otel'de 'Kızılay kan bağışı için bir milyon iyi insan arıyor' sloganıyla düzenlenen kampanyaya Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Gümrükçüoğlu, Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Kan bağışında arzu ettikleri oranı yakalayamadıklarından yakınan Tekin Küçükali, Kızılay'ın amacının ülkenin ihtiyacı olan kanı bağışlarla sağlamak olduğunu söyledi. Küçükali, "Yaptığımız araştırmada insanların kan vermeme gerekçesi sorusuna 'kan istediniz de vermedik mi' şeklinde yanıtlar aldık. Kan bağışı konusunda biz buradan çağrımızı yapıyoruz" diye konuştu.

REÇETEYLE KAN ARANMASIN

Almanya'da 2. Dünya Savaşı'ndan sonra insanların duyarlı olması dolayısıyla kan sıkıntısı yaşanmadığına dikkat çeken Orhan Gümrükçüoğlu da, "İnsanlarımızdan kan bağışı konusunda daha duyarlı olmasını istiyoruz" dedi. Gümrükçüoğlu, Kızılay'ın 140 yıldır hizmet için çalıştığını hatırlatarak, "Çocukluğumuzdan beri depremlerde, selde, hastalıkta, sağlıkta Kızılay'ı hep yanımızda gördük. Türkiye'de hastaların eczane eczane dolaşıp ilaç aramalarını engelledik. Acil kan ihtiyacı olanların da kan reçeteleriyle kan aramalarını önüne geçmeyi hedefliyoruz" dedi.

Yeni Şafak - Mücahid Yapıcı

Bu haber toplam 698 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri