Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kan davasının bedeli!

16 Mayıs 2008 / 08:34
Kan davasından vazgeçmek için 14 yaşındaki kızını istiyorlar.

Van'ın Çaldıran ilçesine bağlı Alikelle köyünde oturan Mehmet Boztaş ile akrabaları Keleş ailesi arasında namus meselesi yüzünden kan davası başladı. Keleş ailesi, kan davasından vazgeçmek için Mehmet Boztaş'ın 14 yaşındaki kızıyla birlikte 100 bin YTL para istiyor. Boztaş, Keleş ailesi hakkında Çaldıran Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunurken Çaldıran Kaymakamı Yemen Bayrak, kan davalarını sona erdirmeye çalıştıklarını söylüyor.

Çaldıran'ın Alikelle köyünde oturan aynı aşirete mensup Keleş ve Boztaş ailelerinin arası 2001 yılında açıldı. Abdulbari Boztaş, 2001 yılında akrabası Kutbettin Keleş'in eşi Fatma Boztaş ile ilişkiye girdiğini öğrenince eşini öldürdü. Cezaevine giren Boztaş, 2 yıl sonra tahliye oldu. Kutbettin Keleş'e düşmanlık besleyen Boztaş, geçen yıl da Kutbettin Keleş'i öldürdü. Boztaş tekrar cezaevine girdi, ancak bu cinayet 2 aile arasında kan davasına dönüştü. Keleş ailesi kan davasından vazgeçmek için Boztaş ailesinin köyü terk etmesini, 100 bin YTL kan parası ödemesini istedi. Mehmet Boztaş, gidecek bir yeri olmadığını ve 100 bin YTL bulamayacağını söyleyerek teklifi kabul etmedi.

Mehmet Boztaş, Keleş ailesinin şimdi de 14 yaşındaki kızının istendiğini iddia ederek, şunları söylüyor: "14 yaşındaki kızın evlendirilmesi dünyanın hangi kanununda var. Bunu kabul etmem mümkün değil. Köyde arazimizi bırakıp nereye gidebiliriz? Başka geçim kaynağımız yok. Keleş ailesi tarafından sürekli tehdit ediliyoruz. Aile bireylerimizi gördükleri yerde dövüyorlar. Geçen yıl 40 dönüm tarlamı ekemedim. Ailemin geçim kaynağını bu tarlalardan sağlıyordum. Daha önce okula devam eden 4 çocuğumu bu eğitim döneminde tehdit gerekçesiyle okula gönderemedim. Çocuklarım hastalanıyor ama hastaneye getiremiyorum."

Ailesinin tehdit altında yaşadığını söyleyen Mehmet Boztaş, Çaldıran Cumhuriyet Savcılığı'na da suç duyurusunda bulundu. Keleş ailesinden 9 kişi ile köy imamından şikayetçi olan Boztaş, başka çıkış noktası kalmadığını belirterek can güvenliğinin sağlanmasını istiyor.

Çaldıran Kaymakamı Yemen Bayrak da iki aile arasında süren kan davasını bir üzüntüye ve sürgüne sebep olmadan sona erdirmeye çalışacaklarını ifade ederek, kanaat önderleri ile köye gidip çözüm arayacaklarını söylüyor.

Zaman - Yahya Öylek

Bu haber toplam 1108 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri