Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ak Parti'den Kanadoğlu'na sert tepki

24.01.2010 15:00
Kanadoğlu'nun, “Laikliğe karşı odak olduğu Anayasa Mahkemesi kararıyla kabul edilmiş bir iktidarın ne reform yapmaya, ne de anayasa değişikliği yapmaya hakkı yoktur. Olmamalıdır” sözlerine Ak Parti ve muhalefet farklı tepki geldi.

KANADOĞLU'NUN SÖZLERİNE AK PARTİ’DEN SERT TEPKİ: BU ZİHNİYETLER MİLLETİN VİCDANINDA MAHKUM OLANLARDIR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun, “Laik demokratik Cumhuriyet aleyhine eylemlerin odağı olduğu Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmiş bir iktidarın ne reform yapmaya, ne de anayasa değişikliği yapmaya hakkı yoktur. Olmamalıdır” şeklindeki açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Çelik, daha önce buna benzer sözleri CHP Lideri Deniz Baykal’ın söylediğini anımsatarak, “Daha önce darbelerin ardından anayasa değişikliği yapıldı. Millet iradesiyle anayasa yapılamıyor. Bu şunun eseridir, 60 yıldır millet iradesiyle iktidara gelmeyen CHP ve CHP gibi düşünen zihniyetler, statükocu psikoloji içerisinde, bunlarda öğretilmiş çaresizlik kavramı var. Bunlar aynı zihniyetin mahsulleri” dedi.

Çelik, ANKA’ya yaptığı açıklamada, Sabih Kanadoğlu’nun anayasa değişikliği konusundaki açıklamalarını değerlendirdi.

Çelik, daha önce buna benzer sözleri CHP Lideri Deniz Baykal’ın söylediğini anımsatarak, bundan önce darbelerin ardından anayasa değişikliğinin yapıldığı belirterek, “1960 Darbesi’nin ardından ’61 Anayasası’ yapıldı, 1980 Darbesi’nin ardından ’82 Anayasası’ yapıldı. Darbelerin ardından anayasa değişikliğine alışanların, seçilmiş millet iradesiyle Meclis’e gelmiş insanların anayasa değişikliği yapamayacağına inanırlar. Anayasa değişikliği için darbe olması gerekiyor” dedi.

-BUNLAR AYNI ZİHNİYETİN MAHSULLERİ-

Darbelerin ardından, anayasa değişikliği yapmak için Danışma Meclisi’nin oluşturulduğuna ifade eden Hüseyin Çelik, “Bu üyelere, ‘sen gel, sen uygun değilsin’ denilerek, 5 kişilik seçilmiş üyelerden oluşan konsey bir araya gelerek anayasa değişikliği yapmıştır. Anayasa değişikliklerinin millet iradesiyle yapılmamasının sebebi şunun eseridir; , 60 yıldır millet iradesiyle iktidara gelmeyen CHP ve CHP gibi düşünen zihniyetler, statükocu psikoloji içerisinde, bunlarda öğretilmiş çaresizlik kavramı var. Bunlar aynı zihniyetin mahsulleri” dedi.

Çelik, Anayasa Mahkemesi’nin kararları verirken, Türk Milletinin yararına kararlar verdiğini dile getirerek şöyle dedi;

“Anayasa Mahkemesi’nin 11 üyesi var. Şöyle ya da böyle bir karar verdi. Karalar Türk Milleti adına veriliyor. ‘Türk milleti böyle mi istiyor’ diyorlar mı?. CHP ve CHP gibi düşünenler aynı zihniyetin mahsulleridir. CHP 60 yıldır, kıyıdan köşeden koalisyonlara ortak olabildi ancak. CHP ve CHP gibi düşünenler 60 yıldır milletin vicdanında mahkum oluyor. Bunlar millet iradesiyle 60 yıldır tek başlarına iktidar olamadılar. Bunlar geçmişte, DP’ye Özal ve AP’ye da aynı zihniyetle yaklaşmadılar mı?”

CHP: BAŞINDAN BERİ AYNI ŞEYLERİ SÖYLÜYORUZ

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun, “Laik demokratik Cumhuriyet aleyhine eylemlerin odağı olduğu Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmiş bir iktidarın ne reform yapmaya, ne de anayasa değişikliği yapmaya hakkı yoktur. Olmamalıdır” şeklindeki sözlerini, “Başından beri aynı şeyleri söylüyoruz” diyerek değerlendirdi.

Okay, ANKA’ya Kanadoğlu’nun sözlerini değerlendirdi. Başından beri Kanadoğlu’nun sözlerini CHP’nin savunduğunu dile getiren Okay şöyle dedi:

“Meclis bu siyasal iktidarla bir anayasa değişikliği yapamaz. Laik Cumhuriyetin odağı olduğu Anayasa Mahkemesi tarafından tescil ve tespit edilmiştir. Bu iktidarın yapacağı anayasa değişikliği hazırlığında yer almayız. Ancak, Anayasa’nın geçici 15. maddesi ve dokunulmazlık şartıyla masaya otururuz. Onun dışında hiçbir şekilde anayasa değişikliği içerisinde yer almayız.”

DSP’Lİ MACİT: SABİH KANADOĞLU’NUN TESPİTLERİ DOĞRUDUR

DSP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Hasan Macit, Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun Balıkesir Baro’sunun 90. kuruluş yıldönümünde ülkenin AKP iktidarıyla totaliter rejime doğru gittiği yönündeki görüşlerine katıldığını belirterek, “Kanadoğlu’nun tespitleri doğrudur. Çünkü AKP’nin yasama ve yürütmede yaptığı düzenlemelere baktığımızda toplumu baskı altına alan, korkutan, kötü gidişe tepki gösteremeyen, muhalefet edemeyen, ses çıkaramayan bir duruma getirmek istediğini görüyoruz” dedi.

Macit, Kanadoğlu’nun konuşmalarıyla ilgili ANKA’ya değerlendirmelerde bulunan Macit, şunları söyledi:

“Sosyal hukuk devleti niteliğini kaybediyor. Sadece TEKEL işçileri sembol oldu ama İstanbul’da itfaiyeciler, şeker işçileri var, kırsal alanda sesini duyuramayan yüzde 26’lık bir nüfus var. Bunlar tamamen uygulanan politikaların mağduru olan kesimlerdir, üreten kesimler AKP’nin mağdurudur. Kanadoğlu’nun sözlerine aynen katılıyorum.”

-YAPAY BİRLEŞMELER AKP’Yİ İKTİDARDAN UZAKLAŞTIRMAYA YETMİYOR-

Macit, Kanadoğlu’nun “Sosyal devlet olmak istiyorsanız, hangi partiden olduğunuza bakmayın, güçlerinizi birleştirin” sözlerine ise katılmadığını belirtti. Macit, 2007’de bunun denendiğini ifade ederek, “Biz, 2007’de denedik. Solda DSP, SHP seçime girmedi, CHP tek başına AKP’nin karşısında seçime girdiği halde umut olamadı. Ve AKP yi tekrar ‘o birleşin diyenler’ iktidara taşıdı. Yapay birleşmeler ne yazık ki AKP’yi iktidardan uzaklaştırmaya yetmiyor. Halk, sorunlarını çözeceğini umut ettiği siyasi partileri destekleyebilir” dedi.

ANKA

Bu haber toplam 1230 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri